Korkutan araştırma: Pek çok insanın başına bela olan diyabet hastalığı, 2050 yılına kadar iki kat artacak

featured

Bu hafta yapılan yeni bir araştırmaya nazaran, diyabet hadiselerinin önümüzdeki birkaç on yıl içinde süratle artması beklenen görülüyor.

Araştırma, 2050 yılına kadar dünya çapında bir milyardan fazla insanın, yani bugün görülen hadise ölçüsünün kabaca iki katı kişinin bu kronik durumla yaşayacağını iddia ediyor. Diyabet yaygınlığının bilhassa Afrika ve Orta Doğu’nun birtakım bölgelerinde yüksek olması bekleniyor, lakin düzinelerce ülkede değerli artışlar da yaşanabilir.

Diyabet nedir, Tip 1 ve Tip 2 diyabet ne demektir?

Diyabet, en kolay sözle, kronik olarak yüksek kan şekeri düzeylerine sahip olmak olarak tanımlanır. Bu durum, çoklukla, şekeri kan sirkülasyonundan hücrelerimize taşımaya yardımcı olan bir hormon olan insülin üretimimizdeki yahut buna verdiğimiz cevaptaki bir sorun nedeniyle yaşanır. Örneğin, tip 1 diyabetli şahıslar, insülin üretmekten sorumlu hücrelere saldıran çok istekli bir bağışıklık sistemine sahiptir. Tip 2 diyabetliler ise, insülinin tesirlerine karşı bir direnç geliştirir ve sonunda insülin üretimini büsbütün durdurabilir.

İlaçlar ve daha âlâ kan şekeri takibi sayesinde, birçok durumda, diyabet artık eskisi üzere ölümcül bir hastalık değil. Lakin tekrar de, bilhassa güzel bir biçimde yönetilmezse, sinir hasarı ve kronik böbrek hastalığı üzere önemli meselelere yol açabilir. Ayrıyeten kalp krizi, inme ve bunama dahil olmak üzere başka birçok sıhhat durumunun mümkünlüğünü da artırdığı görülüyor. Perşembe günü Lancet’te yayınlanan bir araştırmanın müelliflerine nazaran, diyabetin yükü gelecekte artmaya devam edecek.

Araştırma, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulunan Sıhhat Ölçümleri ve Kıymetlendirme Enstitüsü’ndeki (IHME) bilim insanları tarafından düzenlendi. Grup, bu iddialarına ulaşmak için, tekrar IHME tarafından yönetilen ve birçok sıhhat durumu ve hastalığın yaygınlığını ve neden olduğu ziyanı izlemeye çalışan uzun vadeli bir araştırma projesi olan Küresel Hastalık Yükü çalışmasından elde edilen en son dataları kullandı.

Mevcut yaygınlık yüzde 6.1 seviyesinde

GBD bilgilerine nazaran, 2021’de dünya çapında diyabetle yaşayan yaklaşık 529 milyon insan bulunuyordu. Yaşa nazaran düzenlendikten sonra, mevcut global yaygınlık %6,1 civarında gözüküyordu. Fakat müellifler, 2050 yılına kadar 1.31 milyar insanın bir cins diyabet hastası olacağını söylüyor. Büyük bir bölge için yaşa nazaran standardize edilmiş en yüksek yaygınlık oranının %16,8 ile Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da olacağı kestirim ediliyor, lakin Dünya’daki 200’den fazla ülke ve bölgenin yaklaşık yarısında oranlar %10’un üzerinde olacaktır.

IHME’de baş araştırma bilimcisi ve çalışmanın başyazarı Liane Ong, kuruluş tarafından yayınlanan bir açıklamada “diyabetin süratle artması, bilhassa hastalığın iskemik kalp hastalığı ve inme riskini nasıl artırdığı göz önüne alındığında, dünyadaki her sıhhat sistemi için sırf telaş verici değil, tıpkı vakitte zorlayıcıdır” dedi.

Bu olayların %95’inden fazlasının tip 2 diyabet olması bekleniyor. Tip 2 ile bağlı en değerli risk faktörü ise yüksek beden kitle indeksi. Lakin müellifler, düşük seviyede idman, zayıf beslenme ve bir kişinin genetiği dahil olmak üzere öbür birçok kıymetli faktörün diyabet geliştirme riskini ve bunun neden olabileceği potansiyel ziyanı yahut mevti etkileyebileceğini belirtiyor. Muharrirler, diyabet hadiselerini artık ve gelecekte önlemenin yahut direktörün, etrafımızda yaygın iyileştirmeler ve sıhhat hizmetlerinin varlığının gerekli olacağını söylüyor.

IHME araştırma vazifelisi Lauryn Stafford, “Bazı beşerler bir yahut birkaç risk faktörüne odaklanmakta süratli olabilir, lakin bu yaklaşım, insanların doğup yaşadıkları dünya çapında eşitsizlikler yaratan şartları hesaba katmaz” diyor ve ekliyor: “Bu eşitsizlikler nihayetinde insanların tarama ve tedaviye erişimini ve sıhhat hizmetlerinin mevcudiyetini etkiliyor. Tam da bu yüzden diyabetin popülasyonları nasıl etkilediğine dair daha eksiksiz bir resme gereksinimimiz var.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Korkutan araştırma: Pek çok insanın başına bela olan diyabet hastalığı, 2050 yılına kadar iki kat artacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!