Kayıp denizaltı Titan: 30 dolarlık bir Logitech oyun denetim aygıtı kullanıyormuş… İçi bu türlü görünüyor

featured

Hafta sonu, beş kişiyi Titanik kaza mahaline taşıyan bir denizaltının ana gemiyle temasını kaybettikten sonra su altında kaybolduğu haberi manşetlere çıktı. O vakitten beri, ABD Ulusal Muhafızları da dahil olmak üzere birçok takım, denizaltıyı bulmak ve içindeki insanları kurtarmak için vakte karşı yarışıyor.

Ekipler denizi tararken, bu keşif gezisi ve alınan güvenlik tedbirleri hakkında birçok soru gündeme geldi. Çeşitli raporlara nazaran, denizaltının sahibi olan OceanGate şirketi Titan’la Titanik enkazına seyahat için 250 bin dolar alırken, bu seyahat için güvenlik tedbirleri vasatın altında kalıyor.

Yeni raporlar denizaltının 2010’lardan kalma 30 dolarlık bir Logitech G F710 denetim aygıtı kullanılarak çalıştırılmış olabileceğini argüman ediyor. Bu, şirket kurucusunun bir haber yayınına denizaltıyı gezdirdiği ve Logitech denetleyicisini 3D baskılı başparmak çubuğu ekleriyle birlikte gösterdiği bir CBS röportajında ortaya çıktı. Görüntüde, kurucunun “Her şeyi bu oyun kumandasıyla yönetiyoruz” dediği duyuluyor. Haber çıkar çıkmaz kelam konusu denetimci internette anında tükendi.

Elbette oyun dışında değiştirilmiş denetleyiciler kullanmak, ABD Donanmasının periskoplarını denetim etmek için Xbox 360 denetleyicisini kullanması üzere durumlar hatırlandığında yeni bir şey değil. Ayrıyeten, bu kontrolörlerin Savunma Bakanlığı’nın 2024 bütçe talebine dahil edildiğini de görebilirsiniz. Kontrolörler geçmişte kullanılsa da çoklukla modifiye edilmiştir ve hiçbir vakit bir gemiyi ya da denizaltıyı yönlendirmenin tek yolu olmamıştır.

Şu anda kayıp denizaltıyla ilgili pek çok bilinmeyen var. Logitech kontrolörlerini kullanırken, denizaltında kullanılmak üzere değiştirilip değiştirilmediğini kimse kesin olarak bilmiyor. National Geographic’in bir raporuna nazaran denizaltı birinci olarak Playstation denetimcileri düşünülerek tasarlandı.

Hem OceanGate hem de Logitech mevzu hakkında yorum yapmadı, bu nedenle kayıp denizaltının sahiden kontrolör tarafından denetim edilip edilmediğinden emin olmamız şimdilik mümkün görünmüyor.

KAYIP DENİZALTI TİTAN: ÖZELLİKLERİ NE?

Titan son derece küçük bir denizaltı. BBC’nin haberine nazaran uzunluğu 6.7 metre… 2.8 metre genişliğinde. İçi küçük olduğu için yolcuları yerde oturuyor. BBC, 2022 yılında dalış sırasında kaybolan OceanGate Titanik denizaltısının içini görüntülemişti. Bu görüntüde yer alan kişi de OceanGate’in CEO’su Stockton Rush. BBC araçla ilgili şu bilgileri paylaşıyor:

– Bu tip deniz araçları, denizaltıların tersine, sonlu güçle hareket edebiliyor. Bir takviye gemisinden denize bırakılıyor ve geri güverteye çekiliyor.

– Titan bir oyun konsolu kumandasıyla denetim ediliyor.

– Aracın önünde, dışarıyı izleyebilmek için büyük bir pencere bulunuyor. Titan’da yolcuları 96 saat hayatta tutabilecek ölçüde hava, su ve besin bulunuyor. Bu yüzden aracın Perşembe akşamına kadar su yüzüne çıkabilmesi hayati kıymet taşıyor. Titan’ın kapısı dışardan kapatılıyor. Bu yüzde yüzeye çıkmış olsalar bile kapağını açıp dışarı sinyal göndermeleri mümkün değil.

– Araç su altında sonar teknolojisine emsal ses dalgalarıyla haberleşiyor. Aracın ısıtmalı duvarları, son derece soğuk olan binlerce kilometre derinlikte yolcularına ısınma imkanı sağlıyor. Titan’da bir tuvalet de bulunuyor. Tuvaleti kullanan yolcular bir perde çekiyor, denizaltı kaptanı da o sırada müzik açıyor. Araç yaklaşık iki yıldır kullanımda. Dünyada insanları böylesine derin denizlere indirebilen sadece birkaç araç bulunuyor.

  • Bir kere daha gündemde: Titanik’in enkazı birinci defa bu türlü görüntülenmişti
  • Kayıp denizaltı ‘Titan’: Gece vurma sesleri duyuldu… Aramalar sürüyor
  • Titanik faciası nedir? İşte ‘asla batmaz’ denilen Titanik’le ilgili 12 bilgi
  • Titanik enkazında kaybolan ‘Titan’da kimler var?
  • 23 yıl evvel o da Titanik enkazına takılmıştı: Orada neler olduğunu anlattı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kayıp denizaltı Titan: 30 dolarlık bir Logitech oyun denetim aygıtı kullanıyormuş… İçi bu türlü görünüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!