Kanada’da 500 Milyon Yıllık Dikenli Deniz Canlısı Fosilleri Keşfedildi

featured

Bilim İnsanları, Kanada’da 500 Milyon Yıllık Dikenli Deniz Canlısı Fosillerini Keşfetti

Bilim İnsanları, Kanada'da 500 Milyon Yıllık Dikenli Deniz Canlısı Fosillerini Keşfetti

Bilim insanları, Kanada’da 500 milyon yıldan daha uzun bir süre önce yaşamış, adeta uzaylı bir görünüme sahip dikenli bir deniz canlısının fosillerini keşfettiler. Lobopodian olarak adlandırılan bu canlı, Yoho Ulusal Parkı’ndaki Tulip Beds bölgesinde bulunan 10.000 fosil arasında yer alıyordu ancak daha önce tanımlanmamıştı.

Bu ilginç canlının uzun bir gövdesi, kısa bacakları ve sırtında dışarı doğru uzanan sivri çıkıntıları vardı. Ayrıca vücudunun ön kısmında tüy benzeri uzantılar bulunmaktaydı.

Araştırmacılar, bu deniz canlılarının evrim sürecini hala tam olarak anlayamamış olsalar da gezegenin yüzeyindeki oksijen seviyelerinin artmasıyla canlıların hayatta kalabilmek için büyüyüp değişmek zorunda kaldığını düşünmektedirler.

Royal Ontario Müzesi araştırmacıları, Yoho Ulusal Parkı’nda bulunan bir deniz canlıları mezarlığı olan Tulip Beds’i 2012 yılında keşfettiklerinden beri 50 yeni tür tespit etmişlerdir.

Yakın zamanda tanımlanan ve entothyreos synnaustrus adı verilen lobopodian, yaklaşık 13 santimetre uzunluğunda ve 11 lobopoda veya vücut uzantısına sahiptir. Araştırmacılar, canlının lobopodlarının yarısının uzun ve ince, diğer yarısının ise daha kalın ve koni şeklinde olduğunu belirtmektedirler.

Kanada'da 500 Milyon Yıllık Dikenli Deniz Canlısı Fosilleri Keşfedildi

Çalışma, lobopodian’ın uzun uzantılarının çok kısa dikenlerle kaplı olduğunu ve iki sıra çok uzun ve kavisli, pençe benzeri dikenlere sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

  • Araştırmacılar, canlının arka uzuvlarının muhtemelen koruma amacıyla kullanıldığını belirtmektedirler.
  • Uzun uzantıların, lobopodian’ın vücudunu dikleştirmek için kullanılmış olabileceği düşünülmektedir.
  • Ayrıca, bu canlının sucul ortamda yaşayan gıda parçacıklarını yakalayıp yutabileceği düşünülmektedir.

Lobopodian fosilleri, vücudun farklı bölgelerinin farklı işlevlere hizmet ettiğini göstermektedir. Bu canlı, arthropodlara benzer şekilde farklı uzuvlarıyla çeşitli işlevleri yerine getirebiliyordu.

Bu dikenli deniz canlısının, yaklaşık 530 milyon yıl önce gerçekleşen Kambriyen Patlaması sırasında evrim geçirmiş olabileceği düşünülmektedir. Bu dönemde deniz tabanında yaşam alanlarının artması, deniz hayvanlarının gelişmesine ve çeşitliliğin artmasına olanak tanımıştır.

Kambriyen Patlaması’nın sebebini net olarak açıklamak mümkün olmasa da bazı araştırmacılar, artan oksijen seviyelerinin daha büyük ve karmaşık canlıların evrimleşmesine izin verdiğini düşünmektedirler.

Patlamanın ardından hayvanlarda görme yeteneği, bacaklar ve yırtıcı-av ilişkilerinin gelişmeye başladığı bilinmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kanada’da 500 Milyon Yıllık Dikenli Deniz Canlısı Fosilleri Keşfedildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!