Kanada, tarihi maddeyi onayladı: Toplumsal medyalarda haber evresi bitiyor

featured
Toplumsal medyanın gücü, erişimi ve kaynakları onu birinci günden bu yana haber ve reklam sektöründe baskın bir güç haline getirdi. Bu durum pek çok klasik haber kuruluşunu finansal manada güç bir duruma soktu. Kanada Parlamentosu tarafından kabul edilen yeni bir yasa ise toplumsal medya platformlarının her bir paylaşılan içerik için haber kuruluşlarına ödeme yapmalarını talep ediyor.

Sosyal medya platformları medya şirketlerine ödeme yapacak

Kanada Hükümeti tarafından toplumsal medyanın Kanada’da yayınlanan haber içeriklerini tekrar yayınlama kabiliyetini sınırlamak için önerilen bir yasa tasarısı kraliyet onayını aldı. C-18 olarak da bilinen Çevrimiçi Haber Yasası, toplumsal medya devleri Google ve Meta’nın kendi toplumsal medya platformlarında paylaşılan ve yine kullanılan her türlü haber içeriği için medya kuruluşlarına ödeme yapmasını öneriyor.

Kanada Hükümeti tarafından yapılan basın açıklamasına nazaran yasa, haber kuruluşları ile büyük çevrimiçi medya platformları ortasında giderek büyüyen uçurumu kapatacak ve ülkenin haber endüstrisinde adaleti ve sürdürülebilirliği artıracak. Yasa tasarısı Google, Meta ve haber kuruluşları ortasında gönüllü ticari mutabakatları teşvik ederek hükümetin taban seviyede müdahalesiyle “basının bağımsızlığını korumayı” amaçlıyor. Şaşırtan olmayan bir şekilde Google ve Meta bu karara pek de sıcak bakmıyor.

Meta, platformlarından haberleri kaldırıyor

Tasarının kabul edilmesinin akabinde Meta, tasarıya uymayı planladığını doğruladı, lakin muhtemelen Parlamento’nun amaçladığı biçimde değil. Şirket, fiyatlı mutabakatlar yapmak yerine, Kanadalı kullanıcıları için Facebook ve Instagram’da haber erişilebilirliğini sona erdirmeyi planladığını belirtti.

Kanada’nın Çevrimiçi Haber Yasası, altı ay sonra yasallaşacak. Rastgele bir vakit çizelgesi verilmemiş olsa da Meta, yasa yürürlüğe girmeden ve uygulanmaya başlamadan evvel lokal haberleri platformundan kaldıracağını doğruladı.

Google henüz tasarıya ait resmi bir açıklama yapmadı, fakat şirket arama motoru ve sonuçlarından haber irtibatlarını kaldırmanın da bir mümkünlük olduğunu ima etti. Ek olarak maddeden etkilenecek olanlar yalnızca Meta (Instagram, Facebook, WhatsApp) ve Google değil, tıpkı vakitte Twitter ve TikTok da etkilenecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kanada, tarihi maddeyi onayladı: Toplumsal medyalarda haber evresi bitiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!