Kalp kanseri diye bir kanser çeşidi var mı? Kalp kanseri nedir; belirtileri nelerdir?

featured

Kanser bedendeki çabucak her organda ortaya çıkabilse de, kalbi de etkileyebileceğini muhtemelen duymamışsınızdır. Lakin ne yazık ki bu türlü bir gerçek var. Kalbin beden için ne kadar temel olduğunu düşündüğünüzde bunun hayli şaşırtan olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durum çok ender olsa da, insanlarda birincil kalp kanseri görülmesi mümkün.

Birincil kalp tümörleri o kadar enderdir ki, istatistikler çok azdır. Fakat bir kestirim, bunların insanların yüzde 0,0017 ila yüzde 0,028’inde meydana geldiğini gösteriyor. Lakin bu tümörlerin hepsi makus huylu değildir.

Tıpkı bedenin öbür kısımlarında olduğu üzere, bir kişinin kalbinde, örneğin miksoma olarak bilinen, berbat huylu olmayan (kanserli olmayan yahut yeterli huylu) tümör büyümeleri olabilir. Bunlar düzgün huylu olsalar da, tümör kalp odalarındaki kan sirkülasyonunu etkilerse önemli sıhhat meselelerine neden olabilir.

Kötü huylu kalp tümörleri

Daha korkutucu olan ise, birincil kalp tümörlerinin sadece yüzde 25’ini oluşturan makus huylu kalp tümörleridir.

Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir kardiyolog ve kardiyo-onkoloji yöneticisi olan Dr. Tochukwu Okwuosa, açıklamasında “Kariyerim boyunca, muhtemelen iki ya da üç defa kalbin berbat huylu birincil kanserlerini gördüm” diyor ve devam ediyor: “Çok yaygın maligniteler değiller ve birçok insanın onlar hakkında sıklıkla konuşmamasının nedeni de bu.

Diğer makus huylu kanserlerden farklı olmayan bir formda bu durum, denetim edilemeyen hücre büyümesini içerir, bu da metastaz olarak isimlendirilen süreç ile hastalığın yayılmasını ve bedenin başka bölgelerini işgal etmesini sağlar. Bu kalpte meydana geldiğinde, bilhassa agresif olabilir.

Dr. Okwuosa “Kötü huylu (malign) olduklarında maalesef hakikaten makûs huylu oluyorlar” diyor ve ekliyor: “Hiç kimse kalbindeki tümörün malign bir kanser olduğunun kendisine söylenmesini istemez zira onu tedavi etme talihi çok düşüktür ve kemoterapiyle bile vefat bahtı çok yüksektir.” Karşılaştırma açısından bakıldığında, kalbin en yaygın berbat huylu tümörlerinden biri yumuşak bağ dokularından çıkan sarkomdur. Son derece az olsa da, hasta için son derece rahatsız edici bir teşhistir.

Kalp kanserinden ölen ünlüler de var

Tanınmış isimlerin çok azı kalp kanseri geçirdi. Off-White markasının gerisindeki ünlü moda dizayncısı Virgil Abloh, kalbin kan damarlarını etkileyen ender bir kanser çeşidi olan kalp anjiyosarkomu nedeniyle 2021’de 41 yaşında hayatını kaybetti. 1980’li yıllarda rock kümesi Kiss’in davulcusu olan Eric Carr, 1991 yılında tekrar 41 yaşında kalp kanserinden hayatını kaybetti.

Kalp inanılmaz bir organdır, lakin rastgele bir kanser önleyici üstün güce sahip değildir. Bu yüzden de kalp kanserinin bu kadar az görülmesi şaşırtan olabilir. Kalp kanserinin nadirliğini açıklamak için birkaç farklı teori bulunuyor.

Kalp kanseri neden az görülür?

Bu teorilerden biri, kalp kasını oluşturan hücrelerin (kardiyak miyositler) çok düzeyde farklılaştığı istikametindedir.

Kanser, hücre bölünmesi sırasındaki bir “hata” nedeniyle ortaya çıkar ve mutasyona uğramış bir hücrenin olağandışı biçimde çoğalmasına ve denetimsiz bir halde bölünmesine neden olur. Fakat, kalp kasındaki hücreler, örneğin derinin epitel hücreleri üzere başka organlara kıyasla daha sonraki hayatlarında bölünmezler.

Bu, kalbin hasarlı dokuyu onarmada âlâ olmadığı manasına gelse de, tümörlere karşı bir ölçü dirençli olmasını sağlar.

Kalp kanserlerinin çok ender olması, birinci bakışta olağan ki olumlu bir durum. Lakin bu, hastalık hakkında önemli bir kesin bilgi eksikliği olduğu manasına gelir ve bu da hekimlerin hastalıkla başa çıkmasını zorlaştırır. Örneğin, muhakkak bir hayat stili seçiminin yahut sıhhat durumunun kalp kanseri riskini artırıp artırmadığı bile net olarak bilinmiyor. Kalp tümörlerinin nasıl ve neden ortaya çıktığı yahut en düzgün nasıl tedavi edileceği de belgisiz.

Kalp kanseri belirtilerini saptamak da güç olabilir. Kimi tümörler hiç semptom göstermezken, başkaları yalnızca yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve çarpıntı üzere spesifik olmayan semptomlara neden olur.

Kendinizi berbat hissediyorsanız ve bu semptomlardan rastgele birini fark ederseniz, bunun sebebinin bir kalp tümörü olması pek muhtemel değildir. Lakin kalp tümörü olmasa bile öbür bir hastalığınız olabileceği için, her vakit bir tıp uzmanına başvurmanızda yarar var.

Dr Okwuosa, açıklamasını “Her vakit bunu vurgulamayı severim: Kendinizi güzel hissetmiyorsanız, denetim ettirin. İşin özü bu, değil mi? Bence bazen beşerler kendilerini düzgün hissetmeyebilir ve ‘ah, biliyorsun, bu geçecek’ derler. Ne yazık ki, bazen, siz geldiğinizde çok geç oluyor. Beşerler emin değilse, denetim edilmeleri ve değerlendirilmeleri gerekir” diyerek tamamlıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kalp kanseri diye bir kanser çeşidi var mı? Kalp kanseri nedir; belirtileri nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!