Kağıt kalınlığındaki bu sinema, çabucak her şeye monte edilebiliyor ve hatta konutunuzu saniyeler içinde ısıtabiliyor

featured

Sadece duvarları kullanarak odanızı ısıtmak farklı bir fikir üzere gözükebilir fakat The Warming Surfaces Company tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji tam olarak bunu hedefliyor. Finlandiyalı firma, duvarların ve mobilyaların içine sığabilen kağıt inceliğinde bir ısıtma sineması oluşturarak odayı güç tasarruflu prosedürlerle ısıtmaya imkan tanıyor.

Bu sinemanın üzerinde yaklaşık son yirmi yıldır çeşitli biçimlerde çalışılıyor. Fast Company’nin bildirdiğine nazaran, Halia isimli proje, devlete ilişkin bir Ar-Ge merkezi olan Finlandiya’nın VTT’sinde yapılan araştırmayla ortaya çıktı. Fakat birkaç yıl evvel Finlandiya ordusu araştırmacılara gelerek, saldırganları kandırmak için geniş yüzeyleri ısıtabilecek askeri tuzaklar oluşturmak için takviyelerini istemeye başladı.

Araştırma grubu bu tasarım üzerinde çalışırken, kağıt inceliğinde bir ısıtma sinemasının evleri ve ofisleri ısıtmak için de son derece faydalı olabileceğini fark etti. Ve böylece firma, sineması mobilyalara ve iç yer yüzey gereçlerine yerleştirmeye başladı. Araştırmacılar, sinemanın kumaş dahil çabucak hemen her materyale yerleştirilebilen çok düşük voltajlı bir ısıtma elemanı kullandığını söylüyor.

Ayrıca şirket, ısıtıcı sinema bu kadar geniş bir alana yayıldığı için bir alanı neredeyse anında ısıtabildiğini ve bunun da gerektiğinde odaları ısıtmak için son derece faydalı olduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra, sistemin sensörlerle birleştirilebileceğini ve sistemin biri odaya girdiğinde açılmasını sağlayarak çok süratli bir biçimde rahatlık sağlayabileceğini de belirtiyorlar.

Firmanın kurucu ortağı Jani-Mikael Kuusisto, Fast Company ile yaptığı görüşmede “Bu, sahiden süratli bir tepki” dedi ve devam etti: “Aydınlatma üzere anında değil, lakin istediğiniz sıcaklığa ulaşmak için (sadece) onlarca saniyeden bahsediyoruz.” Bu süratli reaksiyon, içinde bulunmadığınız odaları ısıtmak için güç kullanımını ortadan kaldırarak tasarruf etmenize yardımcı olmanın yanı sıra, bu enerjiyi sadece tıpkı odadayken kullanmanız ile daha da fazla tasarruf ve rahatlık sağlıyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, güneş panellerinin nasıl tasarlandığına dair birtakım atılımlar da dahil olmak üzere, teknolojide nitekim mükemmel birtakım atılımlar gördük, hatta kimileri güneş yokken bile güneş gücü toplamak için geceleri çalışan güneş panelleri üzerinde çalışıyor. Bu yeni ısıtma sineması, gelecekte sahiden büyük gelişmelere yol açabilecek, teknoloji için bir öteki olağanüstü ilerleme olarak öne çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kağıt kalınlığındaki bu sinema, çabucak her şeye monte edilebiliyor ve hatta konutunuzu saniyeler içinde ısıtabiliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!