Kadıköy’de 60 dakika kuralı işe yaradı

featured

Aleyna Sevim – İstanbul / Plana nazaran, skuterler için kent genelinde 1500 park alanı yapılması ve skuterleri park alanına bırakanların indirim kazanacağı açıklanmıştı. Havaların ısınmasıyla mikromobilitenin artması, gözleri skuterlere çevirdi. Pilot bölge seçilen Kadıköy’de eski manzaralara nazaran daha nizami bir durum gözlemlenirken Avrupa Yakası’ndaki birtakım yerlerde skuterlerın yaya geçitlerine yığıldığı görüldü.

Kaldırımlar temizlendi

Kadıköy’ün ağır insan trafiğine sahip Moda, Bağdat Caddesi, Caddebostan, Fenerbahçe semtlerinde yapılan müşahedelere nazaran yer yer kaldırım üzerlerinde skuterların olmasına rağmen ekseriyetle skuterların, yapılan park alanlarında toplandığı gözlenirken, skuter sayılarındaki düşüş de sokaklara yansıdı. Kadıköy’de yaptığımız tıpta, orta sokaklarda ağır ve üst üste yığılmış skuter imajlarına eskisi kadar rastlamadık. Kadıköy’deki değişimde, Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı, İBB yetkilileri ve Kadıköy’de hizmet veren tüm skuter  firmalarının yönetici ve temsilcileriyle yapılan toplantı sonucu alınan kararlar tesirli oldu. Toplantı sonrası yetkililerin de bulunduğu Whatsapp kümesi oluşturuldu ve firmalara bu sınır üzerinden ihlallere dair süratlice ikazlar gönderildi. Whatsapp kümesine iletilen şikâyetlerin giderilmesi için (yoğunluk, trafik sıkışıklığı vb. sebeplerle) 60 dakika mühlet verildiğini belirten belediye yetkilileri, bu müddette ihlal ortadan kalkmazsa ilgili skuterlerin zabıta takımlarınca toplandığını ve firmaya ceza kesildiğini kaydetti.

Her yerdeler

Buna rağmen Avrupa Yakası’nın kalabalık ilçelerinden Beşiktaş ve Beyoğlu bölgelerinde ise farklı bir tablo yansıdı. Kaldırım üzerlerinde, yol kenarlarında ve orta sokaklara park edilmiş skuterların yanı sıra birtakım otobüs duraklarının direklerine de skuterler bağlanmıştı. İnsan trafiğinin ağır olduğu bu bölgelerde şahısların bilinçsizce park ettiği skuterler vatandaşların yürüme yolunu işgal ediyordu.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadıköy’de 60 dakika kuralı işe yaradı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!