Jan Leike’nin Anthropic’e Katılımı ve Yapay Zeka Sektöründeki Etkisi

Jan Leike, Anthropic’e Katıldı

OpenAI’nin eski yapay zeka güvenliği yöneticilerinden biri olan Jan Leike, şimdi rakip şirket Anthropic’e geçiş yaptı. Leike, OpenAI’den ayrılmasının nedeni olarak, şirketin süper akıllı yapay zekalar üzerindeki kontrolü sürdürmeye yönelik süper hizalama stratejisinden vazgeçmesini gösterdi.

Anthropic’te süper hizalama üzerinde çalışmaya devam edecek olan Leike, yeni ekibiyle ölçeklenebilir gözetim, zayıf yapay zeka sistemlerinden güçlü yapay zekalara genelleme yapma ve otomatik hizalama konularında araştırmalar yapacak. Kendisiyle çalışmak isteyenlerin doğrudan mesaj atarak iletişime geçebileceğini belirtti.

Mayıs ayında OpenAI’den ayrılan Jan Leike ve kurucu ortak Ilya Sutskever’ın ayrılıkları, şirket içinde dikkat çekti. Şirket kaynakları, süper hizalama ekibinin dağıtıldığını ve ekibin diğer projelere aktarıldığını bildirdi. Leike’nin ayrılışıyla birlikte, OpenAI yöneticileri Sam Altman ve Greg Brockman, şirketin güvenlik konusundaki taahhütlerini vurgulamak zorunda kaldı.

OpenAI, Leike’nin ayrılışının ardından güvenlik önlemlerini artırmak adına bir güvenlik komitesi kurduğunu duyurdu. Şirket, yeni ürünler geliştirirken güvenlik standartlarını korumak için bu komitenin aktif şekilde çalışacağını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Jan Leike’nin Anthropic’e Katılımı ve Yapay Zeka Sektöründeki Etkisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!