İzlanda’daki Anakonda Buz Mağarası, dev bir yılana benzeyen formuyla ziyaretçilerini büyülüyor

featured

İzlanda’nın en büyük buzulunun bulunduğu Vatnajökull Ulusal Parkı’nın içinde, bir buz mağarası biçiminde bir “yılan” gizleniyor. Lakin bu farklı bir yılan.

Dünyanın en büyük yılanına benzeyen, uzun ve dolambaçlı hali nedeniyle ilgi odağı olan mağaranın lakabı Anakonda Buz Mağarası. Ayrıyeten oyulmuş üzere görünen pürüzsüz, mavi buzu nedeniyle Kristal Buz Mağarası olarak da biliniyor.

Buzul mağaraları eşsiz mavi renklerini, buzun sıkışmasıyla oluşan basınçtan elde ediyor. Bu, içindeki tüm havayı dışarı iterek, buzun mavi yerine beyaz görünmesine neden oluyor. Vatnajökull Ulusal Parkı’nda yürüyüşler ve tipler düzenleyen Arctic Adventures, bunun yüzlerce yıl devam eden kar tanelerinin düşmesi, sıkışması ve yine kristalleşerek buza dönüşmesi sürecinin bir sonucu olduğunu ve bu sırada buzun içinde sıkışan hava kabarcıklarının dışarı itildiğini söylüyor.

Bir buz kesimi içinde hava olmayacak kadar ağır olduğunda, ışık daha derine iner. Işık ne kadar derine giderse, yol boyunca o kadar fazla kırmızı renkli spektrum kaybeder ve buzun gözümüze mavi görünmesine neden olur. İşte bu yüzden İzlanda’daki buzulun mavisi, büyüleyici ve öbür bir dünyaya aitmiş üzere bir tona sahip.

Mavi, mağaraların tavanlarında da ışık parladıkça ağırlaşarak buzun parlıyormuş üzere görünmesine neden olabiliyor. Kabarcık içermeyen mavi bazen gri, beyaz ve siyah volkanik kül birikintileriyle buluşarak tünellerin kenarları boyunca buzulun derinliklerine yanlışsız dolanan karmaşık ve girdaplı renk kombinasyonları oluşturuyor.

Burada dönem klâsik olarak Kasım ayında başlayıp, Mart ayında sona eriyor. Zira fakat bu periyotta hava, mağaraların bozulmamasını sağlayacak kadar soğuk olabiliyor. Yazın gelmesiyle erime yine başladığından, sıcak hava mağaraları tehlikeli hale getirebiliyor.

İzlanda’nın buzul mağaralarının süreksiz yapısı nedeniyle, görünümü daima değiştiğinden her ziyareti eşsiz kılıyor. Ayrıyeten, yaz döneminin sonunda yeni oluşan mağaraları ve tünelleri aramak için buzulun içine geri dönen rehberler için de keyifli oluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzlanda’daki Anakonda Buz Mağarası, dev bir yılana benzeyen formuyla ziyaretçilerini büyülüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!