iOS 17’ye araba sahiplerini sevindirecek yeni bir özellik daha geliyor

featured

Aracınızı kullanırken gösterge panelinizde bir anda ihtar ışıkları yanarsa, yapabileceğiniz en mantıklı hareket onu servise götürmektir. Lakin gösterge panelindeki her işaretin ne manaya geldiğini bilmek, servise gitmeden işinizi kolaylaştırabilir. Aracınızın ne söylediğini bildiğinizden emin olmak için iki şeyden birini yapabilirsiniz: Kullanım kılavuzunu okumak yahut kullanıma sunulduğunda iPhone’unuzu arızalı aracınız için bir tercümana dönüştürecek olan iOS 17’ye yükseltmek.

iOS 17’nin beta sürümünü test eden bir Reddit kullanıcısına nazaran, Visual Look Up özelliğinin kapsamı, bir aracın gösterge panelindeki çeşitli işaretlerin tümünü içerecek formda genişletiliyor. Reddit kullanıcısı yahlover, iOS 17 beta sürümünün bir otomobilin dörtlü farlarını yakan düğmeyi gösteren çift üçgen ve hatta ön camın buzunu çözen ayar üzere işaretleri muvaffakiyetle tanıdığı ve açıklamalarını gösterdiği birkaç ekran manzarası paylaştı.

Visual Look Up nedir?

Apple, iOS 15 ile birlikte iPhone’un kamerasıyla çekilen fotoğrafları tahlil etmek için yapay zekayı kullanan ve bunları deşifre etmeye çalışarak fotoğrafta ne olduğu hakkında daha fazla bilgi sağlayan Visual Look Up isimli bir özellik sundu. iPhone’a parkta gördüğünüz köpeğin cinsini ya da komşunuzun bahçesinde ne çeşit bir çiçek yetiştiğini tespit etme imkanı sağladı.

Bu, yapay zekanın pratik yararlarını gösteren bir uygulama ve Apple, Visual Look Up özelliğinin yeteneklerini genişletmeye devam ediyor üzere görünüyor. Geçtiğimiz ay şirket, iOS ve iPadOS’e gelen yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurmuştu. Büyüteç uygulamasına gelen Point and Speak (İşaret Et ve Konuş) özelliği görme engelli şahısların, mikrodalgadaki çeşitli düğmeler üzere şeylerin otomatik olarak tanınması ve yüksek sesle okunmasını sağlıyordu.

Arıza ışıkları artık tüm araçlarda neredeyse kozmik hale gelmiş olsa da, bilhassa yeni şoförler için hala anlaşılmaz olabiliyor. Eninde sonunda araç gösterge panelleri, denetimler ve ikazlar hakkında daha açıklayıcı bilgiler sunabilen dev ekranlar haline gelecek olsa da bugün kullanılan standart gösterge paneli simgelerinin sonsuza dek ortadan kalkması için onlarca yıl geçmesi gerekecek. Ve iOS 17 de, işte ortadaki bu yılları daha kolay atlatmamıza imkan sunacak üzere görünüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
iOS 17’ye araba sahiplerini sevindirecek yeni bir özellik daha geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!