Intel, dünyanın en güçlü muhteşem bilgisayarı Aurora’nın kurulumunu tamamladı

featured
Intel ve Hewlett Packard Enterprise (HPE) iştirakinde suramı tamamlanan Aurora muhteşem bilgisayarı faaliyete geçtiğinde AMD dayanaklı Frontier süper bilgisayarından sonra ABD’nin ikinci büyük ölçekli bilgisayarı olacak. Aurora birebir vakitte Frontier’i geçerek dünyanın en güçlü exascale sınıfı bilgisayarı unvanını ele geçirecek.

Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndaki Aurora muhteşem bilgisayarı, 63.744 Intel Veri Center GPU Max serisi karta ve 21.248 Intel Xeon CPU Max serisi işlemciye sahip olacak. Aurora ek olarak en büyük Xeon Max CPU tabanlı sistem ve dünyanın en büyük GPU kümesi olacak. Aurora’nın yapay zeka, bilim ve mühendislik için çok yüksek bir süreç gücü sunması bekleniyor.

Aurora Nedir

Intel, HPE ve DOE iştirakiyle geliştirilen Aurora üstün bilgisayarı, yüksek performanslı bilgi sürecin (HPC) üç ayağı olan simülasyonlar, veri analitiği ve yapay zekanın (AI) potansiyelini son derece büyük ölçekte ortaya çıkarmak için tasarlanan bir sistem. Bu heyetimde 31 TB toplam bant genişliğinde 220 terabayt (TB) kapasite sağlayan 1.024’ten fazla depolama düğümü bulunuyor. Bu yılın ilerleyen devirlerinde Aurora devreye girdiğinde 2 exaflop’tan fazla teorik süreç gücü sunacak.

Kıyaslama yapmak için: Halihazırdaki en güçlü sistem AMD takviyeli Frontier ve 1,194 exaflop süreç gücü sunuyor. Frontier, listenin ikinci sırasındaki rakibinden neredeyse 2,5 kat daha güçlü. Intel takviyeli Aurora ise Frontier’den neredeyse 2 kat daha güçlü olacak.

Aurora üzere harika bilgisayarlar neden kıymetli?

İklim değişikliğiyle gayretten ölümcül hastalıklara deva bulmaya kadar, araştırmacılar büyük ölçekte gelişmiş bilgi süreç teknolojileri gerektiren muazzam zorluklarla karşılaşıyor. Aurora ve gibisi üstün bilgisayarlar bilimsel araştırmaların sonlarını zorlamak için gerekli araçları sağlayarak HPC ve AI topluluklarının gereksinimlerini karşılamak için varlar. Harika bilgisayar klasik bilgisayar yahut sunuculardan farklı bir halde optimize ediliyor. Amaca yönelik optimizasyon sayesinde yapılacak araştırmalardan en gerçek sonuçlar en kısa müddette elde ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Intel, dünyanın en güçlü muhteşem bilgisayarı Aurora’nın kurulumunu tamamladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!