Intel, 14. Kuşak Raptor Lake-S ve HX Refresh işlemcileri onayladı

featured
İşlemci pazarının önde gelen isimlerinden Intel, yakında tanıtılması beklenen 14.Nesil Raptor Lake Refresh ve Meteor Lake işlemciler için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu bağlamda yeni bir isimlendirme şemasına sahip olacak işlemciler hakkında sızıntılar duymaya devam ediyoruz. Son olarak Intel’den alınan bir raporda 14. Kuşak Raptor Lake-S (masaüstü) ve HX Refresh (mobil) işlemciler onaylandı. 

Intel, 14. Kuşak Raptor Lake-S ve HX Refresh işlemcileri onayladı

Bilmeyenler için Intel’in dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için bir sonraki işlemci ailesi, Raptor Lake serisinin yenilenmesini de içerecek. Fakat paylaşılan çizelgeler, bu işlemcilerin yeni isimlendirme şemalarına bölüneceğini bizlere gösteriyor. Hatta Raptor Lake Refresh serisinin kendisi bile ”Core” ve ”Core i” ailelerine bölünecek.

Kısaca bu çizelgelerin manası, ”Core” markasının Meteor Lake (mobil) ve Raptor Lake U Refresh (mobil) için geçerli olacağını gösteriyor. Eski ”Core i” şeması ise Raptor Lake-S Refresh (masaüstü) ve Raptor Lake-HX Refresh (mobil) tarafından kullanılacak.

Ayrıca Intel, Meteor Lake işlemcilerde yer verilecek “Core Ultra” ismiyle, bu serinin Core 3, 5 ve 7 işlemcileri içeren Raptor Lake-U serisinden ayrılmasını sağlamış. Öte yandan her iki mimarinin de 14.neslin kesimi olacağını belirtelim. Münasebetiyle bu değişikliğin, mimariler ortasındaki çizgileri yok ettiğini görüyoruz. Öyle ki tek bir dizi altında birden fazla mimariyi kapsayan bir markalaşma kelam konusu. 

Bir öteki imaj ise, Meteor Lake ve Raptor Lake-U taşınabilir CPU’ların 1. Jenerasyon bir Core Ultra markasıyla başlayacağını gösteriyor. Bu bilgi, daha evvelki sızıntılarda karşımıza çıkan Core Ultra 5 1003H ve Intel Core Ultra 7 1002H numaralandıma şemasını doğruluyor diyebiliriz. Yani 10xx model numaraları ile karşılaşacağız. 

Raptor Lake Refresh ve Meteor Lake isim şemaları

  • Raptor Lake-U Refresh – Core 3/5/7 serisi
  • Raptor Lake HX taşınabilir Refresh – Core i serisi
  • Raptor Lake S Refresh masaüstü – Core i serisi
  • Meteor Lake – Core Ultra 5/7/9 serisi

Intel Lansman Programı:

  • Raptor Lake S Refresh-K serisi: Ekim 2023
  • Raptor Lake S Refresh: Kasım/Aralık 2023
  • Sapphire Rapids Refresh : 2024 başı (Xeon W2500/W3500)
  • Meteor Lake-H : Q4 2023
  • Meteor Lake-S : İptal edildi
  • Arrow Lake-S : Q4/2024 – Q1/2025

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Intel, 14. Kuşak Raptor Lake-S ve HX Refresh işlemcileri onayladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!