İngiliz Alfabesinde Unutulan 27. Harf: Ampersand (&)

featured

Bir TikTok Kullanıcısının İddiası: İngiliz Alfabesinde 27. Harf Var!

Bir TikTok Kullanıcısının İddiası: İngiliz Alfabesinde 27. Harf Var!

Bir TikTok kullanıcısı olan @zachdfilms3, ansiklopedilerin unutulmuş sayfalarından çıkan bir detayı gün yüzüne çıkararak dikkatleri üzerine çekti. Zachdfilms3’e göre, İngiliz alfabesinde 26 değil, aslında 27 harf bulunuyor!

Videoda belirtildiğine göre, İngiliz alfabesinde Z harfinden sonra 27. harf olarak “&” işareti yer alıyor ve bu işaret aslında orijinal İngiliz alfabesinin bir parçası. Ancak günümüzde insanlara bu detay genellikle öğretilmiyor.

Zachdfilms3’e göre, eskiden alfabeyi öğrenirken, öğrencilere Z harfinden sonra sadece “ve” demelerine izin verilmiyordu. Onun yerine, “&” işaretinden önce “per se” diyerek işareti ayırt etmeleri öğretiliyordu. Dolayısıyla alfabenin devamı …Q R S T U V W X Y Z & şeklindeydi ve “&” sembolü “ampersand” olarak okunuyordu.

Britannica’ya göre, ampersand sembolü eski tekerlemelerde ve alfabeyi öğrenirken kullanılıyordu. Ancak 19. yüzyılın sonlarına doğru ampersand alfabeden çıkarılmış ve unutulmuştu.

Yine de bugün “&” işareti İngilizce’de sıkça kullanılmakta ve dünya çapında “ve” sembolü olarak kabul edilmektedir. Matematikte de mantık işlem operatörü olarak “ve” anlamına gelen “&” işareti, hala hayatımızın bir parçası olarak varlığını sürdürmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngiliz Alfabesinde Unutulan 27. Harf: Ampersand (&)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!