İlk Biyoişlemci Geliştirildi

İsviçreli bir girişim, 16 insan beyni organoidine uzaktan erişim sağlayan çevrimiçi bir platformun parçası olan dünyanın ilk biyoişlemcisini geliştirdiğini açıkladı. FinalSpark adlı girişim, nöroplatformun türünün ilk örneği olduğunu ve in vitro biyolojik nöronlara erişim sağlayabildiğini iddia ediyor.

Biyoişlemcinin Özellikleri

Biyoişlemci, geleneksel işlemcilere kıyasla bir milyon kat daha az güç tüketiyor. FinalSpark ayrıca biyoişlemcinin bilgiyi öğrenme ve işleme kapasitesine sahip olduğunu öne sürüyor. Şirket, dünyanın ilk biyoişlemcisinin geliştirilmesini detaylandıran bir araştırma makalesinde neuroplatformun sağladığı olanakların altını özellikle çiziyor.

FinalSpark, GPT-3 gibi bir LLM’yi eğitmenin yaklaşık 10GWh güç kullandığını, bunun da Avrupa’daki ortalama bir vatandaşın yıllık enerji tüketiminin 6.000 katından fazla olduğunu iddia ediyor. Dünyanın ilk biyoişlemcisinin arkasındaki nöroplatform, “wetware” olarak adlandırılan, biyoloji, yazılım ve donanımın bir karışımı olan bir mimariyle çalışıyor. Beyin dokusundan yapılmış 3 boyutlu hücre kütleleri olan organoidleri barındırmak için ise dört çoklu elektrot dizisi kullanıyor. Her MEA dört organoid barındırıyor ve böylece süreci hayata geçirmek için toplam 16 farklı organoid elde ediliyor.

Biyoişlemcinin ölçeklenebilir olup olmadığı ise ayrı bir konu. Nöroplatform bulut benzeri bir deneyim sunarken, araştırmacılar bu 16 organoidin işlem gücünü birden fazla işlem arasında paylaşmanın ne kadar uygulanabilir olduğunu henüz paylaşmadı. FinalSpark, şimdiye kadar sadece dokuz kuruma uzaktan bilgi işlem platformuna erişim izni vermiş durumda. Ayrıca her bir kullanıcıdan 500pcm (bir tür kripto para birimi) abonelik ücreti alınıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İlk Biyoişlemci Geliştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!