Her hafta, bir kredi kartı büyüklüğünde plastiği içimize çekiyoruz; pekala bunlar nereye gidiyor?

featured

Artık, taze Antarktika karı da dahil olmak üzere mikroplastikler gezegenimizin her noktasında ve doğal olarak bedenimize da girmiş bulunuyor. Öyle ki her saat 16.2 bit mikroplastik soluduğumuz düşünülüyor ve bu da her hafta bir kredi kartını yutmaya muadil bir sayı. Bu plastik ölçüsünün şaşırtan olduğu rahatlıkla söylenebilir. Fakat bunların nereye gittiği sorusunu da beraberinde getirdiği bir gerçek.

Yeni bir çalışmada araştırmacılar, birinci kere bu küçük plastik parçacıkların üst teneffüs yollarında nasıl taşındığını ve en değerlisi nerede biriktiklerini çözmek için bir model oluşturdular.

Mikroplastikler, plastik eserlerin atılması ve parçalanmasıyla oluşan son derece küçük döküntü kesimleri. Solunduklarında sıhhatimiz için önemli bir risk oluşturabilirler ve özellikle içimizde biriktikleri için bedenimiz üzerinde uzun vadeli tesirleri olabileceği konusunda telaşlar bulunuyor.

Makalenin muharrirlerinden Mohammad İslam, yaptığı açıklamada, “İlk kere, 2022’de, araştırmalar insan teneffüs yollarının derinliklerinde mikroplastikler buldu ve bu da önemli teneffüs sıhhati tehlikeleri tasasını artırıyor” diyor. Bu yüzden mikroplastiklerin teneffüs sisteminde nasıl dolaştıklarını anlamak büyük bir ehemmiyete sahip, lakin bu seyahat konusunda literatürde bir boşluk bulunuyor. Çünkü bu, daha evvel hiç çalışılmayan bir alana işaret ediyor.

Islam ve ortak muharrirler, çeşitli teneffüs şartları altında üst teneffüs yollarındaki farklı biçim ve boyuttaki mikroplastiklerin hareketini keşfetmek için hesaplamalı bir akışkan dinamiği modeli geliştirerek bu açıklığı kapatmaya çalıştılar. Bulgularına nazaran, plastik parçacıkların burun boşluğunda ve boğazın ardında yer alan orofarinkste birikme mümkünlüğü daha yüksekti.

İslam, “Hava yolunun karmaşık ve hayli asimetrik anatomik formu ve burun boşluğu ve orofarinksteki karmaşık akış davranışı, mikroplastiklerin akış yolundan sapmasına ve bu alanlarda birikmesine neden oluyor” diyor ve devam ediyor: “Akış suratı, partikül ataleti ve asimetrik anatomi, genel birikimi tesirler ve burun boşlukları ile orofarenks bölgesindeki birikim konsantrasyonunu artırır.”

Daha yüksek bir akış suratı, daha az mikroplastik birikimi ile sonuçlanırken, daha büyük bir parçacık boyutu (5,56 mikron) daha fazla birikime yol açıyordu.

Mikroplastikler ve akciğerlerimize etkileri

Araştırmacılar, artık bu mikroplastiklerin insan akciğerlerinde nasıl hareket ettiğini ve bunun sıcaklık ve nem üzere çevresel faktörlerden nasıl etkilenebileceğini araştırmak istiyor. Mikroplastik oluşumu artmaya devam ettikçe, mevcut araştırmalarının mikroplastik kirliliğini çevreleyen siyaset kararlarını bilgilendirmeye yardımcı olacağını umuyorlar.

İslam, “Bu mikroplastik parçacıkların milyonlarca tonu suda, havada ve toprakta bulunuyor. Global mikroplastik üretimi artıyor ve havadaki mikroplastiklerin yoğunluğu değerli ölçüde artıyor” diyor.

Yazar YuanTong Gu ise, “Bu çalışma, soluduğumuz havadaki mikroplastiklerin varlığı ve potansiyel sıhhat tesirleri konusunda daha fazla farkındalığa duyulan gereksinimi vurguluyor” diyerek Islam’ı destekliyor.

Çalışma, Physics of Fluids üzerinde yayınlandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Her hafta, bir kredi kartı büyüklüğünde plastiği içimize çekiyoruz; pekala bunlar nereye gidiyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!