Hem Etkileyici Hem Öğretici: Bilime Olan Merakınızı Daha da Alevlendirecek Birbirinden Enteresan GIF’ler

featured

Sitemizde bilim kategorisine girerken yahut rastgele bir yerde ‘bilim’ sözünü duyduğunuzda, başınızda laboratuvarda çalışan önlüklü bilim insanları canlanıyor olabilir. Lakin perspektifi biraz genişlettiğinizde bile bu tabirin, varsayım ettiğinizden çok daha geniş bir alanı kapsadığını fark edebilirsiniz.

Hâlihazırda var olan cisimlerin, canlıların ve olayların nasıl meydana geldiğini, nasıl işlediğini bize gösteren bilim kısımları bir kenarda dururken; öte yanda da yeni icatlar ortaya konulmasını sağlayan ve insan hayatını daha kolay kılmayı amaçlayan mühendislik kısımları bulunuyor. Tüm bunların tek çatı altında nasıl fonksiyonel hâle geldiğini ise bu GIF’lerle görmüş olacaksınız.

Bu görüntüde arı sokmasıyla birlikte geride kalan iğnenin hangi aşamalardan geçtiği gösteriliyor. 

Burada ise akışkanlığı yüksek olan bir sıvı damlasının kendisine kıyasla daha az akışkan olan bir sıvı içindeki hareketi gösteriliyor.

Biz burada gezegenimizin tava formunda olmadığını anlatmaya çalışırken Jüpiter, uzaydaki sayısız meteordan bizi işte bu türlü koruyor:

Bir robotun yalnızca 0,38 saniyede rubik küpü çözme anını aşağıda görebilirsiniz. Max Park isimli bir yarışmacı, yeniden 3x3x3 olan bir küpü 3,13 saniyede çözmüştü. Şimdilik rekoru elinde tutuyor.

Elephant’s toothpaste (Fil diş macunu) ismiyle kolay olanlarını bulabileceğiniz bu deney, bir programa özel olarak çok daha büyük bir ölçekte gerçekleştirilmiş.

Burada ise birçok kişinin tek modülden oluştuğunu sandığı kafatasımızın aslında ne kadar karışık bir yapı olduğunu görüyoruz. Toplamda 22 kemik gördüğümüz bu yapıya, iç kulakta olanları ve lisan kemiğini de dahil edersek elde 29 kemik oluyor.  

Avucumuzda yer alan damarların foto-akustik görüntüsü

Kalori yakmanın bilimsel yolunu ararken bu türlü bir şey beklemiyordunuz değil mi? Gördüğünüz şey, bir makarnanın sıvı oksijen ile yanması.

Hatta işi bir tık ileri götüren bir YouTuber; maya, makarna ve hidrojen peroksit kullanarak kolay bir hibrit jet motoru bile oluşturmuş.

Bu görüntüde ise 1830’lu yıllardan 1900’lerin başına kadar uzanan Viktorya Devri’nde kullanılan ‘ayna’ yapma formülü gösteriliyor. Başrolde ise gümüş nitrat var.

Boya çözücülerinin işleyişi insanın içini eritiyor. Bu çözücüler, boya ile boyanan cisim ortasındaki teması kesmek için boyayı adeta genişleten bir karışımdan meydana geliyor.

Daha evvel muhakkak manileri aşmak üzere evvelden programlanan robotlar görmüştük. Ama kendi kendine öğrenme yetisine sahip olan ve bunu kullanarak 1 saat içinde yürümeyi öğrenen bir robot, pek de alışıldık değil.

Burada gördüğünüz Kaplan Kum Köpek Balığı, kabuslarınızın yeni mesken sahibi olma potansiyeline sahip. 

Gittiğiniz bir kıyının “kayık gagalı balıkçıl” ismiyle bilinen ve 54 santimetreye kadar uzayabilen bu canlıyla dolup taştığını bir düşünün. 

Bir bisiklet kazasında yürüme yetisini kaybeden bu adamın beyni ve omurgası ortasında kablosuz bir ilişki sağlanmış. Bu sayede yetilerini kaybeden bu adamın tekrar ayağa kalkması, yürümesi ve hatta merdiven çıkması bile tekrar mümkün hâle gelmiş.

“Hocam bunlar gerçek hayatta nerede işe yarayacak?” der üzere olduğumuzda, saatte yaklaşık 350 kilometre süratle giden bir trende bozuk paranın dik durabildiği aklımıza gelsin. Perde gerisindeki mühendislik epeyce büyüleyici.

Yılanların sürünerek hareket ettiğini biliyoruz. Ancak bunun için sürtünecek bir tabana muhtaçlık duyuyorlar. Sürtünme olmadığında tutuş da az olduğundan, görüntüdeki dostumuz ilerlemekte zorlanıyor.

Bu görselleştirme çalışması, bir rubik küpün tahlili esnasında kılavuz mu olur yoksa işleri daha mı çok karıştırır siz karar verin.

Buradaki yansımanın ismi Briggs–Rauscher. Büsbütün renksiz üç çözeltinin karıştırılmasıyla başlayan yansıma, yaklaşık 5 dakika boyunca çözeltinin süratli hızlı renk değiştirmesini sağlıyor. 

Bu renkler ise berrak, sarı ve koyu mavi olarak karşımıza çıkıyor. Yansıma sona erdiğinde çözelti, siyaha yakın koyu bir mavi renk tonunda son buluyor.

Serimizin bir evvelki içeriğine göz atmak için üstteki linke tıklayabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hem Etkileyici Hem Öğretici: Bilime Olan Merakınızı Daha da Alevlendirecek Birbirinden Enteresan GIF’ler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!