Haziran ayında fırlatılacak Türksat 6A için özel logo tasarlandı

featured
Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A’ya özel logo tasarlandı. Logoda kırmızı renkte 6A yazısına ve ay yıldız simgesine yer veriliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A’nın logosunu hakkında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin en büyük AR-GE projesi olan uzaydaki gücümüze güç katacak Türksat 6A için belirlediğimiz logonun ilhamını da Türkiye Yüzyılı vizyonu ve gururla dalgalandırdığımız bayrağımızdan aldık. Temmuzda yörüngesine göndereceğimiz ulusal haberleşme uydumuz Türksat 6A ile gururumuz, ulu bayrağımız uzaydaki yerini alacak.” tabirlerini kullandı.

Yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranı

Türksat 6A’da uydusu yüzde 81,4 yerlilik oranıyla üretildi. Türkiye, kendi haberleşme uydusunu üreten 12 ülkeden biri oldu. Türksat 6A, mevcut uyduların hizmet vermediği Güney-Doğu Asya üzere bölgeleri de kapsayacak. Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya üzere ülkelerden Türksat 6A’ya erişebilecek. Türksat 6A’nın devreye girmesiyle birlikte Türksat’ın tüm uyduları 4,5 milyar nüfusa yayın yapacak.

Türksat 6A ne vakit fırlatılacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan birinci yapılan açıklamada Türksat 6A’nın 8 Temmuz 2024 haftasında fırlatılacağı açıklanmıştı lakin son haftalarda yapılan açıklamalarda ise uydunun Haziran ayı içerisinde fırlatılacağı duyuruldu. Türksat 6A, Haziran 2024’te SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılacak. Günü ve saati açıklanmadı.

Türksat 6A, 42 derece doğu boylamında yer sabit yörüngede, 35 bin 786 kilometre yükseklikte hizmet verecek. Türksat 6A’nın devreye girmesi ile birlikte Türkiye’nin Ku Band kapasitesi 528 Mhz artacak ve 6 bin 668 Mhz’e ulaşacak.

Türksat 6A özellikleri

  • Faydalı Yük: 16 Ku-Bant Aktarıcı
  • Yörünge: 42˚ Doğu
  • Güç Üretimi: 7,5 kW
  • Tasarım Ömrü: > 15 Yıl
  • Kütle: Yaklaşık 4250 kg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Haziran ayında fırlatılacak Türksat 6A için özel logo tasarlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!