Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Faiz Kararı Sonrası Açıklama: “Dolarizasyon Belasından Kurtulmak İçin…”

featured

Merkez Bankası’nın haftalardır merakla beklenen faiz kararı 22 Haziran’da açıklandı. Merkez Bankası, siyaset faizini 27 ay sonra birinci sefer yükselterek 6,5 puan artışla %15 olarak belirledi.

Yeni belirlenen oran, memleketler arası piyasalardaki %20-25’lik beklentinin altında kalınca döviz ve altında süratli yükseliş yaşandı. Öte yandan kararın akabinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten de değerli bir açıklama geldi.

“Fiyat istikrarına odaklanan ve finansal istikrarı gözeten kurala dayalı para politikası…”

Faiz kararının akabinde Twitter’dan açıklama paylaşan Mehmet Şimşek, istikrar, itimat ve sürdürülebilirliğin, hükûmetin Türkiye Yüzyılı vizyonunu somutlaştıran üç kavram olduğunu tabir etti. Şimşek, Merkez Bankası’nın aldığı kararın da kıymetlendirilmesi gereken çerçeveyi şu halde paylaştı, dolarizasyonu bir bela olarak kıymetlendirdi:

“Önümüzdeki periyotta izleyeceğimiz iktisat siyasetimiz da bu kavramlar ekseninde şekillenecek, 85 milyon vatandaşımızın ve gelecek kuşaklarımızın huzur ve itimat içinde daha müreffeh yaşamasını sağlamayı, bireylerin ve bir bütün olarak toplumun mutluluğa ulaşmasına imkan tanıyacak ekonomik çevreyi inşa etmeyi temel vizyon edinecektir. 
Refah ve kalkınma için sürdürülebilir büyüme vazgeçilmez önkoşuldur. Sürdürülebilir büyüme bir yandan yatırımlar ve istihdam artışı öbür yandan da verimlilik artışı ile sağlanır. Yatırım ve istihdam kararları için en kıymetli belirleyici etken öngörülebilirliktir. Finansman şartları çok elverişli de olsa, karlılık çok cazip de görünse öngörülebilirlik olmadan kalıcı yatırım ve istihdam artışı sağlamak mümkün değildir. Öngörülebilirliği sağlayacak olan ise inançtır. İtimat, lakin kurala nazaran siyasetler uygulanarak temin edilebilir.
– Fiyat istikrarına odaklanan ve finansal istikrarı gözeten kurala dayalı para siyaseti,
– Kamu kesiti mali istikrarında istikrarlı bir yapıyı ve sürdürülebilir bütçe finansmanını hedefleyen kurala dayalı öngörülebilir maliye siyaseti,
– Piyasa iktisadı, özgür kambiyo rejimi, dışa açık iktisat unsurlarına dayalı siyaset çerçevesi
Türkiye’ye çok önemli ölçüde sermaye akımı sağlayacaktır. Bu ise yatırımların ve üretimin finansmanını çok daha kolay hale getirecek, Türk lirasının tekrar istikrar kazanmasını, muteber bir para ünitesi haline gelmesini sağlayacaktır.
Paramızın istikrarlı ve inançlı olması, dolarizasyon belasından kurtulmak için en tesirli tahlildir. 
2002 yılından beri iktidarda olan hükümetlerimizin hükümet programlarındaki iktisat siyasetlerinde yer aldığı ve en son seçim beyannamemizde de söz edildiği üzere iktisat ideolojimizin temeli; teşebbüs hürriyeti, piyasa iktisadı, dışa açık özgür kambiyo rejimi, dalgalı kur sistemi ve enflasyon hedeflemesi modeli prensipleri tarafından belirlenen çerçeveye dayanmaktadır. 
Bugün Merkez Bankası’nın aldığı kararı bu çerçevede kıymetlendirmek gerek.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Faiz Kararı Sonrası Açıklama: “Dolarizasyon Belasından Kurtulmak İçin…”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!