Güçlü kozmik patlama yıldızların mevti için yepisyeni bir yolun varlığını kanıtladı

featured
Astrofizikçilerden oluşan milletlerarası bir grup, güçlü bir gama ışını patlamasının (GRB) kökenlerini araştırmak üzere yola çıktı ve uzun vakittir varsayılan lakin daha evvel hiç gözlemlenmemiş bir yıldız mevti cinsine rastladı. Araştırmaya nazaran, yaklaşık dört yıl evvel uzak bir galakside tespit edilen bir gama ışını patlaması, muhtemelen iki yıldız yahut yıldız kalıntısı ortasındaki çarpışmadan kaynaklandı.

Güçlü bir kozmik patlama gözlemlendi

Radboud Üniversitesi‘nden çalışmanın başyazarı Andrew Levan yaptığı açıklamada, “Bu yeni sonuçlar, yıldızların kozmosun en ağır bölgelerinden kimilerinde sonlarıyla karşılaşabileceklerini ve burada çarpışmaya sürüklenebileceklerini gösteriyor” dedi. Gama ışını patlamaları cihandaki en güçlü patlamalar olup, yalnızca birkaç saniye içinde Güneş’in tüm hayatı boyunca üreteceğinden daha fazla enerji yayarlar.

Bilinen iki tıp GRB var: iki saniye yahut daha kısa süren kısa GRB’ler ve birkaç dakika sürebilen uzun GRB’ler. Gökbilimciler kısa GRB’lerin ekseriyetle nötron yıldızları ortasındaki birleşmelerden kaynaklandığını, uzun olanların ise ekseriyetle Güneş’ten en az 10 kat daha büyük yıldızların süpernova patlamasıyla ortaya çıktığını düşünüyor.

Yıldızların yok oluşunda yeni bir yol

Yeni tahlil edilen ve GRB 191019A olarak bilinen patlamanın ise bir dakikadan biraz daha uzun sürdüğü bildiriliyor. Birinci olarak NASA’nın Neil Gehrels Swift Gözlemevi tarafından Ekim 2019’da, Dünya’dan yaklaşık 3,4 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galakside tespit edildi. Levan ve grubu GRB 191019A’yı Şili’deki Gemini South teleskobu ile inceledi. Bu müşahedeler, araştırmacıların patlamanın galaksinin merkezinden 100 ışık yılından daha az bir uzaklıkta meydana geldiğini belirlemelerini sağladı. Ve o bölgede bir süpernova belirtisi görmediler.

Levan, “Takip müşahedemiz bize, patlamanın büyük bir yıldızın çökmesinden çok, büyük olasılıkla iki kompakt objenin birleşmesinden kaynaklandığını söyledi” dedi. Bu müşahede yıldız vefatına bir yeni yol daha ekliyor: İki yıldız ortasındaki rastgele bir çarpışma.

Esasında iki yıldızın ya da nötron yahut kara deliğin çarpıştığı daha evvelden de bilinen ve gözlemlenen bir şey. Lakin bu gözlemlenen bu çarpışmalar, bir vakitler ikili bir çift oluşturan objeler ortasındaki birleşmelerden oluşuyor. Yani “rastgele” üzere bir durum yok. GRB 191019A’nın gerisindeki varsayılan olay daha rastgele ve kaotik bir şey. Çalışma grubu bu türlü bir olayın olmasında yıldızların galaksinin kalbindeki kara deliğe yakın olmalarından kaynaklanabileceğini de söylüyor. Araştırma takımı, GRB 191019A üzere daha fazla olayı bulmak ve karakterize etmek istiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Güçlü kozmik patlama yıldızların mevti için yepisyeni bir yolun varlığını kanıtladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!