GPS’in yerini alacak teknoloji muhakkak oldu: Birinci testler tamamlandı

Teknoloji
Teknoloji
Günlük ömürde sık sık yararlandığımız bir teknoloji olan GPS veya Küresel Yer Belirleme Sistemi, hem navigasyon hem de haritalandırma konusunda hayatımızın vazgeçilmez bir modülü olmuş durumda. Öte yandan bu teknolojinin binaların içinde ve yer altında kâfi bir randıman sağlamadığını görüyoruz. Lakin bu sorun, çok yakında ortadan kalkabilir. Japonya’daki mühendisler, kozmik ışınları kullanan ve GPS’in yerini alacak alternatif bir teknoloji geliştirmeyi başardı. 

GPS’in yeni alternatifi MuWNS

Bilmeyenler için günümüzde GPS, Dünya yörüngesinde bulunan ve 24 uydudan oluşan geniş bir ağ kullanıyor. En az dört uydudan sinyal alan elektronik aygıtlar ise, uzaklık ve yerdeki izafi pozisyonun takibini yapabiliyor. Lakin bu teknoloji günlük kullanım için kâfi olsa da, GPS sinyallerinin kayalardan, sudan ve duvar üzere yüzeylerden kolaylıkla yansıyabildiğini hatırlatalım.

Dolayısıyla binaların içinde ve hatta ağır yerleşim alanlarında kâfi bir randıman sağlanamıyor. Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ise, bu meseleleri ortadan kaldıracak muometrik kablosuz navigasyon sistemi (MuWNS) ismini verdikleri yeni bir teknoloji geliştirmeyi başardı. Teknolojinin en değerli özelliği ise, konum “sinyallerinin” direkt katı malzemelerden geçebilmesi diyebiliriz. 

Tüm maniler ortadan kalkacak

Araştırmaya nazaran bu sinyaller, kozmik ışınların atmosferimize çarpmasıyla oluşan Müon parçacıklarını temel alacak. Günümüzde bu parçacıkların, Dünya yüzeyine eşit olarak dağıldığı ve hangi husus olduğu bakılmaksızın her vakit tıpkı süratte hareket ettiği belirtiliyor. O denli ki benzeri bir çalışmanın, Büyük Giza Piramidi gibi katı yapıların incelemensine ve hem yeraltı hem de su altında çalışan hassas bir saat senkronizasyon sisteminin testlerinde de başarılı olduğunu hatırlatalım.

Araştırmaya dönecek olursak GPS sinyallerinin verimsiz olduğu çok katlı bir binada test edilen MuWNS sistemi, referans istasyonlarının GPS uyduları üzere fonksiyon görmesiyle yüksek doğruluk elde etmeyi başardı. 
Muometrik kablosuz navigasyon sisteminin (MuWNS) nasıl çalıştığını gösteren üstteki imgede, yeşil noktalar binanın 6. katındaki referans istasyonlarını, beyaz çizgiler ise müonları temsil ediyor. Bodrum katındaki kırmızı çizgi ise, araştırmacının müon detektörü ile izlediği yolu, beyaz noktalı çizgi ise MuWNS’nin saptadığı yolu temsil etmekte.

Peki bu sistem ne kadar hakikat çalışıyor? Çalışmanın baş muharriri Profesör Hiroyuki Tanaka MuWNS’nin mevcut doğrulunun, ”yürüyen kişinin derinliğine ve suratına bağlı olarak 2 m ile 25 m (6,6 ve 82 ft) arasında” olduğu ve ”100 m’ye (328 ft) kadar menzil sunduğunu’‘ belirtti. Ayrıca bilim insanı teknolojinin kentsel alanlarda tek noktalı GPS kadar yeterli çalıştığı ancak pratik bir düzeyden uzak olduğu ekledi. Bunun nedeni ise yaşanan gecikme meseleleri.

Bu noktada araştırmacılar, insanların bir metrelik doğruluğa gereksinimi olduğunu ve bunun da şu anda yaygın kullanım için çok değerli olan atomik saatler ile düzeltilebileceğini söylüyor. Hasebiyle yeni teknoloji için bir mühlet daha beklememiz gerektiğini söyleyebiliriz. Araştırmacılar ise, MuWNS sistemi için çalışmaların devam edeceği belirtiliyor. 

Donanimhaber

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GPS’in yerini alacak teknoloji muhakkak oldu: Birinci testler tamamlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!