Google’a 5 milyar dolardan fazla ceza: Milyonlarca kullanıcının gezinme geçmişi bilgilerini silecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki dokümanlara nazaran Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri müsaadesiz kullanılan 50 davacıyı temsil eden 3 avukatlık firması ile muahedeye vardı.

Anlaşmaya nazaran Google, müsaadesiz dataların kaydını tuttuğu gerekçesiyle 5 milyar dolardan fazla tazminat ödemeyi kabul etti.

Google, milyonlarca kullanıcının internette gezinme geçmişine ait dataları silecek.

“İNTERNETTEKİ SAKLILIK HAKKIMIZI MÜDAFAAYA YÖNELİK DEĞERLİ BİR ADIM”

“Bu mutabakat, hakim teknoloji şirketlerin, kullanıcı datalarını nasıl toplayıp kullandıkları ve toplanan dataları nasıl silip düzelttikleri konusunda kullanıcılara yönelik beyanlarında dürüst olmalarını gerektiren tarihi bir adımdır.” denilen dokümanda, “Bu muahede, dünyanın en büyük bilgi toplayıcısının gerçek hesap verebilirliğini ve şeffaflığını sağlar, internetteki zımnilik hakkımızı güzelleştirmeye ve muhafazaya yönelik değerli bir adıma işaret eder.” sözleri yer aldı.

Yaklaşık 4 yıl evvel açılan davada Google, anonim tarama seçeneğini kullanan herkesin aktifliğini nasıl izlediği konusunda kullanıcıları yanıltmakla suçlanıyordu.

ABD Adalet Bakanlığı, biri 2020’de diğeri 2023’te olmak üzere monopolleşme siyaseti uyguladığı argümanıyla Google’a iki farklı “antitröst” davası açmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Google’a 5 milyar dolardan fazla ceza: Milyonlarca kullanıcının gezinme geçmişi bilgilerini silecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!