Gizemli “perili ev” öykülerinin altında yatan nedenlerden biri, o kadar da gizemli olmayabilir

featured

Son vakitlerde Reddit’te bir gönderi, birçok “perili” konutun araştırıldığını ve hatalının doğaüstü değil, karbon monoksit zehirlenmesi olduğunu tez etti.

Gerçekten de kimi durumlarda en düzgün açıklama bu olabilir ve bir toksikologa nazaran karbon monoksit ve başka zehirlenmeler, Viktorya periyodunda musallat olma ve hayalet öykülerindeki artışı açıklayabilir.

1921’de American Journal of Ophthalmology’de yayınlanan inanılmaz derecede detaylı bir rapor, dokuz yıl evvel bir meskene taşınan ve hayaletimsi imajlar görmeye başlayan bir ailenin hadisesini belgeliyor. Yatmadan evvel mutfakta tek başına meyve yemeyi seven baba, arttan daima birinin onu izlediğini hissetmeye başlıyor ve öbür varlıklara dikkat etmek için yüzünü koridora çeviriyor. Çocuklar hastalanıyor ve solgunlaşıyor. Oyuna olan tüm ilgilerini kaybediyorlar. Baba ise yemek odasından ona yanlışsız yürüyen siyahlar giymiş “garip bir kadın” halüsinasyonu görüyor.

Anne ise, yıllar sonra göz hekimine “Saatlerce süren belgisiz ve garip hayaller gördüm” diyor ve devam ediyor: “Sabah olduğunda, kalkamayacak kadar yorgun ve hasta hissediyordum. G. bana, gecenin bir yarısı, güya birisi onu boğazından yakalamış ve onu boğmaya çalışıyormuş üzere uyandığını söyledi.

Mantıklı açıklamayı yapan ise babanın erkek kardeşi oluyor. Ve daha sonra çocukların gözlerinde bariz bir hasar bulan göz tabibi da açıklamayı doğruluyor. Tüm bunlara neden olan meskenin bozulmuş fırınıydı ve karbon monoksit zehirlenmesi yaşanmıştı.

“Kötü bir manevî varlık” beni takip ediyor!

Çok daha yakın tarihli diğer bir olayda, muharrir Carrie Poppy, “kötü bir manevî varlık” tarafından takip edildiğini hissetmeye başladığını söylüyor. Poppy işitsel halüsinasyonlar ve göğsünde garip bir baskı hissi geliştirmeden evvel izleniyormuş üzere hissediyor.

NPR’nin TED Radyo Saati’ne “Sanki yanımdan bir şey geçiyormuş üzere bir uğultu duyardım – tahminen okyanusun sesi diyebilirsiniz” dedi ve ekledi: “Ve sonra orada bir şey olduğuna dair bu rahatsız edici his bunu takip ediyor.” Poppy, bir şeyin ona musallat olmasından çok, meskeninde bir iblis varmış üzere hissettiğini söylüyor: “Her gün meskene gelirdim. Ve beyefendiler, bu his o kadar berbatlaştı ki. Geceleri orada, yatakta otururdum. Her gece ağlardım. Ve göğsümdeki his daha da berbatlaştı. Fizikî olarak acı vericiydi.

Biraz Google’da arama yaptıktan sonra, “hayalet avcıları” forumuyla temasa geçen Poppy’nin bahtına, karşısındaki beşerler kuşkucu cinsten hayalet avcılarıydılar ve çok geçmeden ona karbon monoksit zehirlenmesi diye bir şeyi duyup duymadığını sormaya başladılar. Doğal ki duymuştu: “Araştırdım ve karbon monoksit zehirlenmesinin belirtileri ortasında göğsünüzde bir baskı, işitsel halüsinasyonlar, uğultu ve açıklanamayan bir kaygı hissi olduğunu gördüm.

Sonrasında, gaz şirketi bir sızıntı olduğunu doğruladı ve ona denetim edilmeden bırakılmış olsaydı yakında ölmüş olabileceğini söyledi.

Elbette karbon monoksit zehirlenmesi, hayaletlerle ilgili tüm raporları açıklamıyor. Bu olaylar, birebir vakitte aldatmacalar, uyku felci sırasında görülen halüsinasyonlar, makûs uyku ve işlerini canlandırmaya çalışan otel yöneticileri üzere pek çok şeyle de açıklanabilir.

Ancak, toksikolog Albert Donnay, karbon monoksit ve öbür zehirlenmelerin musallat halüsinasyonlarına neden olabileceğine ve bu teorinin, gaz lambaları ve zehirli duvar kağıtlarıyla çevrili Victoria devri insanlarının neden bu kadar çok musallat olma olayı yaşadıklarını ve bunlardan büyülendiğini açıklayacağına inanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gizemli “perili ev” öykülerinin altında yatan nedenlerden biri, o kadar da gizemli olmayabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!