General Motors’un lideri Mark Reuss’a nazaran, rakiplerinin EV’ler konusunda yaptığı 5 yanlış

featured

General Motors’un lideri Mark Reuss, piyasadaki elektrikli araç sayısı artarken, arabalar ve araba üreticilerinin içten yanmalı motorları terk etme sürecinde nasıl karlı kalabilecekleri konusunda çok sayıda yanlış manaya olduğunu söylüyor.

GM, filosunu elektriklendirmek için milyarlarca dolar harcayarak ve fosil yakıt emisyonlarının olmadığı bir gelecek vaat ederek kendisini elektrikli araçlarda başkan olarak pozisyonlandırmak istiyor. Fakat Reuss, Tesla, Rivian ve Lucid üzere şirketlerle rekabet eden eski bir araba şirketi olmanın hem tüketiciler hem de sanayi uzmanları ortasında baş karışıklığı yaratabileceğini söylüyor ve Insider ile yaptığı röportajda, okuyucuları bu yanlış anlaşılmaların bir kısmı konusunda aydınlatmaya çalıştı.

Bazı araba üreticileri elektrikli araçlara geçiş sürecinde hibritleri bir köprü üzere kullanıyor. Örneğin Toyota, hibrit araçlara büyük yatırım yaptı ve kesimin kuşkusuyla karşılaştı.

Şirketlerin geçiş için hibrit araçlara muhtaçlığı yok

Reuss, “Yatırımımızı hibritlerle sulandırmayacağız” diyor ve araba üreticisinin MESKEN işinin 2025 yılından evvel karlı bir işe dönüşmesini beklediğini ekliyor. GM, son hibriti olan Chevrolet Volt’u 2019’da üretmeyi bıraktı.

EV ve içten yanmalı araçlar için farklı kısımlar gerekli mi?

Ayrıca Reuss, klâsik içten yanmalı motorların ve elektrikli motorların bir ortada var olmasına yönelik inançlarını da belirtiyor. GM’nin komşusu ve rakibi Ford ise, kısa bir müddet evvel, içten yanmalı motorlar ve EV’ler ile ilgili kısımlarını ayırarak bağımsız bir formda operasyonlarını sürdürmelerine karar verdi.

Chevrolet Equinox EV

Elektrik altyapısı kâfi mi?

Reuss’un belirttiği bir başka nokta da, pek çok insanın eskiyen elektrik altyapısının şarjlı otomobil akülerini kaldıramayacağından endişelenmesiydi. Reuss, GM ve kesimdeki başkalarının güç depolama ve araçtan şebekeye güç paylaşım teknolojisi ile bu sorunu çözmek için şimdiden çalıştıklarını söylüyor. GM tarafına bakıldığında, bu, GM Energy isimli yeni bir kısım tarafından yürütülüyor ve Reuss, kullanılmayan enerjiyi ağır saatlerde elektrik şebekesine geri göndermek için tasarlanmış bir eser sunacaklarını söylüyor.

Reuss, “İnsanlar, ‘Şebekenin EV’leri desteklemesinin hiçbir yolu yok’ diyor” dedi ve ekledi: “Hayır, bu yanlışsız değil.

Şarj ve sürüş tecrübeleri tıpkı formda değerlendirilmemeli

Reuss, şoförlerin elektrikli araçları sadece şarj etme tecrübesine nazaran derecelendirmesinin rahatsız edici olabildiğini söyledi. Plug-in altyapısının daha çok gelişmesi gerektiğini kabul ederken, GM’nin EV’lerini tam şarj ile akaryakıtlı araçlar kadar gidebilecek formda ürettiğini söyledi.

Reuss, şarj şirketleriyle olanlar üzere iştirakler aracılığıyla da sürüş tecrübesine odaklanılması gerektiğini düşünüyor.

Şarj sanayisi geleceğini arıyor

EV şarj sanayisi taşarcasına büyürken, bölüme yeni katılan pek çok firma güç vakitler yaşıyor. Önümüzdeki yıllarda şirketlerin birleşmesi ve birbirlerini satın alması bekleniyor ve birtakım şahıslar bunun MESKEN şoförleri için makus olacağını düşünüyor. Fakat Reuss, bunun sonuçlarının illa berbat olması gerekmediğini belirtiyor. Reuss, şirketlerin satın alınmaları ve birleşmeleri hakkında “Bunun sıhhatsiz olduğunu düşünmüyorum” diyor ve ekliyor: “Bu formda herkes para kazanamamalı. Bu yüzden iştiraklerin çok çok yeterli olabileceğini düşünüyorum. Bunun farkına varan ve parayı beşerler için gerçek yere yatıranlar bundan faydalanacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
General Motors’un lideri Mark Reuss’a nazaran, rakiplerinin EV’ler konusunda yaptığı 5 yanlış

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!