Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nde Yeni Temizlik Robotu Tanıtıldı

featured

Associated Press’in haberine göre, Japonya’daki Fukushima Daiichi nükleer santralinin operatörleri, erimiş yakıt kalıntılarını temizlemeye yardımcı olacak yeni robotu tanıttı. Tanıtılan robot, Ekim ayına kadar çalışmaya başlamayacak, ancak 9.0’lık bir depremin tesiste yarattığı erime felaketinin 13 yıl ardından hala ne kadar fazla şeyin yapılması gerektiğini kanıtlıyor.

Robotun Özellikleri ve Temizlik Süreci

Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Salı günü Kobe kentindeki Mitsubishi Heavy Industries’de geliştirildiği robotun tanıtımını yaptı. Robot, boruların içinde çalışabiliyor ve ayrıca bulduğu radyoaktif yakıt parçalarını toplamasını sağlayan teleskopik maşaya sahip. Robotun gösterim sırasında sadece 3 gram kaya topladığı bildirildi. Ancak santralde yaklaşık 880 ton yüksek düzeyde radyoaktif nükleer yakıt bulunuyor.

Temizlik Sürecinin Zorlukları ve Planlar

Şu anda plan, temizliğin 30 ila 40 yıl arasında sürmesini öngörüyor, ancak AP, robot geliştirmenin mevcut hızı göz önüne alındığında bunun muhtemelen çok iyimser olduğunu belirtiyor. Tesis operatörü, sadece keşif amaçlı robotlar olsalar da, yıllar içerisinde bozulan pek çok farklı robotla çalıştı. Daha önceki planlara göre, yakıt kalıntılarının temizlenmesinin 2021’de başlaması gerekiyordu.

Fukushima Daiichi Nükleer Santrali ve Tarihi

Santral, 11 Mart 2011’de Fukushima’yı vuran tsunamiyi tetikleyen güçlü bir depremin ardından büyük felaketi yaşamıştı. Doğal afetler 15.000’den fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu ve ardından gelen erime, bir kişinin radyasyondan ölmesine ve düzinelerce kişinin de kansere veya diğer yaralanmalara maruz kalmasına neden oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nde Yeni Temizlik Robotu Tanıtıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!