FM Radyo Yayıncılığının Dijital Dalgaya Dönüşümü

featured

FM radyo yayıncılığı, dijital medyanın yükselişiyle birlikte yavaş yavaş geride kalmaya başlıyor. Dijital yayın teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte birçok ülke, FM yayınlarını sonlandırarak dijital dönüşüme geçme kararı alıyor. Bu ülkelerden biri de İsviçre.

İsviçreli radyo dinleyicileri yakında eski radyolarını kenara bırakmak zorunda kalacaklar çünkü ülke, 31 Aralık 2024 tarihinde analog FM yayınını tamamen dijitale dönüştürme kararı aldı. Ülke genelinde büyük ölçüde Dijital Ses Yayını (DAB+) geçişinin yapıldığı İsviçre’de bu adım uzun süredir bekleniyordu.

İsviçre Yayın Kurumu verilerine göre, ülkenin %99’un üzerindeki bir kesimin DAB+ uyumlu alıcılara erişimi bulunuyor ve ülkedeki radyo sinyallerinin %10’undan azı hala analog FM olarak yayınlanıyor. Otomobillerdeki FM alıcılarının neredeyse tamamen ortadan kaybolduğu ülkede satılan araçların %99’u 2019’dan itibaren DAB+ radyolarla birlikte gönderilmeye başlandı.

Eski model araç sahiplerinin de radyo kanallarına erişmek adına yeni ses sistemleri taktığı düşünülmektedir. İsviçre, 2020 yılı itibariyle AB Elektronik İletişim Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte tüm yeni araçlarda dijital radyo alıcılarının bulunmasını zorunlu kılan düzenlemeleri uygulamaya başlamıştır.

  • Norveç: 2017 yılında analog FM radyo sinyallerini kaldıran ilk ülke olmuştur.
  • Danimarka, İtalya, Polonya ve Belçika: Önümüzdeki yıllarda analog FM yayınlarını kapatmayı planlamaktadır.

DAB+ Teknolojisi ve Eleştiriler

DAB+ teknolojisinin dijital yapısının avantajlı olduğunu düşünenlerin yanıldığı düşünülmektedir. DAB+’ı eleştirenler, özellikle sinyal paraziti ve düşük ses kalitesi sorunlarına dikkat çekmektedir. Ayrıca, antenler arasındaki sinyal gecikmesi gibi teknik sorunlar da DAB+ teknolojisine yönelik eleştiriler arasındadır. Her teknolojinin kendi zorlukları ve eksiklikleri olduğunu unutmamak önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
FM Radyo Yayıncılığının Dijital Dalgaya Dönüşümü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!