ExplorerPatcher İle Windows 11’e Windows 10 Görünümü Kazandırın

featured

Bilgisayarınızı Windows 11’e yükseltmiş lakin arayüzünden pek mutlu kalmamış olabilirsiniz. Bu sebeple Windows 10 arayüzünü özlemiş ve dönmek istiyor da olabilirsiniz. Fakat Windows 10’a geri dönmeden eski arayüze kavuşmanız mümkün. ExplorerPatcher kullanarak, Windows 11’e nasıl Windows 10 görünümü kazandırabileceğinizi anlatıyoruz.

Windows 11, Microsoft’un şimdiye kadar piyasaya sürdüğü öbür sürümlere göre hem tarz hem de arayüz olarak birçok yeni etkileşim getirdi. Bu etkileşim ve değişimlerden kimileri kısa müddette popülerleşti. Kimi kullanıcılar ise Windows 11’in yeni arayüzüne pek alışmış değil. Haliyle eski sürümlere dönmek bu noktada bu kullanıcılar için çok cazip geliyor.

ExplorerPatcher ise eski sürümlere dönmek yerine yalnızca görünümü değiştirerek kullanıcılara hoş bir alternatif yol sağlıyor. ExplorerPatcher, Windows 11’deki birçok tasarım ve kullanılabilirlik değişikliğini Windows 10’daki haline geri döndürmenizi sağlayan hafif bir yazılımdır.

ExplorerPatcher inançlı bir uygulama. Fakat Windows’un kimi ana bileşenlerinde değişiklik yapacağı için bu süreçlere başlamadan evvel bir geri yükleme noktası oluşturmak yararlı olacaktır.

  1. Windows Geri Yükleme Noktası oluşturmak için Arama kısmına “Geri Yükleme Noktası” yazarak kısayoluna ulaşabilirsiniz.
  2. Çıkan kısayoldaki “Geri yükleme noktası oluştur” seçeneğine tıklayın.
  3. Açılan ufak pencerede alt kısımda bulunan “Oluştur” seçeneğini seçerek bir geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

Windows 11’de Geri Yükleme Noktası oluşturma.

Geri Yükleme Noktası oluşturma konusunda daha detaylı bilgi için hususla alakalı makalemize göz atabilirsiniz.

ExplorerPatcher yazılımını Valinet’in GitHub sayfasında bulabilirsiniz. GitHub kullanımına aşina değilseniz endişelenmeyin. Yazılımın nasıl kurulacağı konusunda da birebir sayfa üzerinden bilgi alabilirsiniz. Yazılımın .exe belgesini indirmek için Wiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dosyayı indirirken tarayıcınız üzerinden bir ihtar alabilirsiniz. Bu durumda tarayıcınıza belgeyi indirmesi için müsaade vermeniz gerekebilir. Belge indikten sonra dilerseniz virüs taraması ile tarama yapabilirsiniz.

İndirme bittikten sonra ep_setup.exe belgesine çift tıklayın ve yazılımı bilgisayarınıza kurun.

ExplorerPatcher uygulamasını kurar kurmaz, sisteminizin Vazife Çubuğu Windows 10’dakine benzeyecek formda değişecektir. Hareket Merkezi düğmesi tekrardan Sistem Tepsisine geri döner. Ayrıyeten ses ve ağ simgelerine tıklayarak daha detaylı menüler açabilirsiniz.

Tarihe tıklayarak, açılır takvim bölgesinde saatin ve aktifliklerin görüntülenmesini ve ayrıyeten yeni etkinlikler ekleme kısmını bulabilirsiniz.

Görev Çubuğu’nu daha fazla düzenleyebilmek için üzerine sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin. Bu seçenek, ExplorerPatcher için ana ayarlar penceresini açar. Simge boyutu ve misyon çubuğu simgelerinin metin etiketiyle yahut etiketsiz olarak gösterilip gösterilmeyeceği üzere ayarları değiştirebilirsiniz.


ExplorerPatcher özellikler penceresi.

Ancak Windows 10 Misyon Çubuğundaki her şeyin geri gelmediğini belirtelim. En besbelli fark ise Misyon Çubuğu içinde bir arama kutusunun olmaması. Maalesef ExplorerPatcher yazılımı sayesinde de bu arama kutusunu geri getirmek mümkün değil.

Bazı Windows 11 kullanıcılarının işletim sisteminde vurguladığı eksikliklerden biri de Misyon Çubuğu pozisyonunu değiştirme. Bu yazılım sayesinde Misyon Çubuğunun yerini sürükleyerek değiştiremeseniz de farklı pozisyonlara çarçabuk alabilirsiniz.

Görev Çubuğu pozisyonunu değiştirebilmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Özellikler > Görev Çubuğu sekmesini açın ve “Ekrandaki birincil Vazife Çubuğu konumu” ayarına gidin.
  2. Bu ayara tıklayarak istediğiniz pozisyonu belirleyin.
  3. Değişikliği görmek için Özellikler bölmesinin altındaki Dosya Gezginini Tekrar Başlat seçeneğini seçebilirsiniz.

ExplorerPatcher ile Vazife Çubuğu pozisyonunu değiştirme.

Başlat Menüsü, Windows 11 ile bir arada yapılan esaslı değişikliklerden bir tanesi. Birkaç kullanıcı, bu yeni Başlat Menüsünün eskisine göre daha karmaşık olduğunu söylüyor.

Sizler de yeni Başlat Menüsünü beğenmeyen kullanıcılardansanız endişelenmenize gerek yok. ExplorerPatcher kullanarak, Başlat Menüsünün Windows 10 sürümünü geri getirebilirsiniz.


ExplorerPatcher ile Windows 10 Misyon Çubuğuna geri dönün.

İndirdiğiniz yazılımda tekrardan Özellikler penceresini açın ve Başlat Menüsü sekmesini seçin. Bu penceredeki birinci seçenek direkt olarak Başlat Menüsü görünümünü değiştirmenize fayda. Başlat Menüsü tarzını Windows 10 yaparak eski görünüme tekrar kavuşabilirsiniz.

Başlat Menüsü tekrar orta kısımda görünüyor olabilir. Bunu değiştirmek için Ekrandaki Konum seçeneğini değiştirmelisiniz. Bu sayede menünün eskisi üzere sol alt kısımda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer Başlat Menüsünü değiştirmek istemiyorsanız, sırf Windows 11 sürümünü düzgünleştirmeye odaklanabilirsiniz.

Özellikler > Başlat Menüsü sekmesinde, ayarların sadece Windows 11 için geçerli olduğunu belirten kısmı bulun. Sabitlenmiş Uygulamalar yerine Tüm Uygulamalar listesinde Windows 11 Başlat Menüsünü açmaya zorlayabilirsiniz. Ayrıyeten önerilen evraklar kısmını de devre dışı bırakabilirsiniz.

Dosya Gezgini’ndeki şeridin kolaylaştırılması ve sağ tıklama bağlam menüsü, Windows 11 ile gelen iki büyük değişiklikti. Her iki değişikliğin de karışık incelemeleri oldu. Bu değişiklikler araçlar ve seçenekler kısmını bulmayı biraz zorlaştırıyor.

Bu menüleri değiştirmek için ExplorerPatcher Özellikler penceresinde Evrak Gezgini ayarlarına gidin. Bu özelliklerin Windows 10 sürümlerini aktifleştirme seçeneğini değil, Windows 11 sürümlerini devre dışı bırakma seçeneklerini göreceksiniz.


ExplorerPatcher ile Evrak Gezgini ve Bağlam Menülerini değiştirme.

Windows 11 sürümleri devre dışı bırakıldığında, otomatik olarak Windows 10’daki sürümleri kullanmaya geri dönerler.

Yuvarlak köşeler, Windows 11’in yeni çağdaş arayüzünde çabucak hemen her yerde görünmekte. Birtakım kullanıcılar ise bu köşelere meraklı olmadığı için Windows 10’un keskin ve daha pak sınırlarını tercih ediyor.

ExplorerPatcher yazılımı sayesinde uygulama pencerelerindeki yuvarlak köşeleri eskisi ile değiştirebilirsiniz. Bunun için Özellikler penceresini açın ve Diğer kısmını seçin. Uygulama pencereleri için yuvarlak köşeleri devre dışı bırak seçeneğini seçin. Bu sayede Windows 10’da bulunan köşe çizgilerine tekrar sahip olabilirsiniz.

Windows Komut İşlemcisinin değişiklik yapmasına müsaade vermeniz istenebilir. Bu yalnızca Windows sistem evraklarını değiştirmek isteyip istemediğinizi denetim ediyor.


Windows 10’da bulunan keskin sınırlara sahip pencere köşeleri.

ExplorerPatcher’daki ayarları kullanarak neredeyse her şeyi Windows 10 arayüzündeki üzere ayarlayabiliyorsunuz. Yaptığınız değişikliklerin hiçbirini saklamak istemiyorsanız yazılımı kolay kolay kaldırabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve Özellikler sekmesini açın. Uygulamalar listesinde indirdiğiniz ExplorerPatcher yazılımını bulun. Akabinde yazılımı kaldırın. Yazılımı kaldırdıktan sonra şimdiye kadar yaptığınız tüm ayarlar eski haline geri döner.

Windows 11 işletim sistemi kullanırken Windows 10 arayüzüne dönmek ExplorerPatcher uygulaması sayesinde bu kadar kolay. İstediğiniz ufak ayarlar sayesinde eski arayüzün tadını çıkarabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ExplorerPatcher İle Windows 11’e Windows 10 Görünümü Kazandırın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!