En yakın arkadaşınızın sesini klonlayabileceğiniz yapay zeka aracı geliştirdi

featured
Meta, altı lisanda konuşabilen ve yalnızca 2 saniyelik ses verisiyle istenilen kişinin sesini kopyalayabilen metinden konuşmaya yapay zeka sistemi Voicebox‘ı duyurdu. Meta, Voicebox’ı “konuşma için üretken yapay zekada bir atılım” olarak nitelendiriyor. Üstelik bu araç sayesinde önemli bir sorun olan art plan gürültüsünün de üstesinden gelindiği belirtiliyor.

Ses klonlama sistemleri aslında uzunca bir müddettir hayatımızda lakin gerçek ve gerçekçi bir klonlama için evvelden çok fazla ses verisine muhtaçlık duyuluyordu. Haftalar süren düzenlemeler ile başarılı bir klonlama yapılabiliyordu. Lakin yapay zeka ile tüm süreç birkaç saate indi. Artık birisinin sesini klonlamak için yalnızca birkaç saniyelik ses verisi kâfi oluyor. Meta’nın Voicebox’ı ise ses kliplerinin art planından otomobil kornalarını, köpek havlamasını yahut benzer arka plan gürültülerini de kaldırabiliyor.

Görme engelliler için kullanılacak

Elbette Voicebox’un hedefi makus bir şey yapmak değil. Voicebox, görme engelli kişilerin arkadaşlarından ve ailelerinden gelen yazılı iletileri duymalarına yardımcı olmak için kullanılacak. Meta, Voicebox’ın çok lisanlı olduğunu, altı lisanda akıcı olduğunu ve kullanıcıların rastgele bir yabancı lisanı kendi sesleriyle konuşabileceklerini belirtiyor. Lisanlar ortasında İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Lehçe yahut Portekizce bulunuyor.

Peki nasıl çalışıyor? Aslında hayli kolay. Bir kullanıcı Voicebox’a sesinden bir örnek veriyor. Bu örnek iki saniyelik yahut daha uzun bir klip olabilir. Yapay zeka buradan yola çıkarak sesi varsayım ediyor ve kullanıcının gerçekçi ses stilini oluşturuyor.

Öte yandan şimdiden Voicebox kimi değerli etik soruları gündeme getirdi zira beşerler artık sevdiklerinin, en düzgün arkadaşlarının ve hatta düşmanlarının seslerini iki saniye kadar kısa bir sesle taklit edebilecekler. Bu türlü bir teknolojinin istenmeyen önemli sonuçları olabilir. En kolayından bankaların sesli karşılık sistemleri kandırılabilir.

Meta bu türlü bir teknolojinin potansiyel tehlikesinin farkında ve neyse ki Voicebox’ın temel kodunu bâtın tutuyor. Şirket araştırma bloğunda “Üretken konuşma modelleri için birçok heyecan verici kullanım alanı var, fakat potansiyel berbata kullanım riskleri nedeniyle Voicebox modelini yahut kodunu şu anda kamuya açık hale getirmiyoruz” diye yazdı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
En yakın arkadaşınızın sesini klonlayabileceğiniz yapay zeka aracı geliştirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!