Emekliler dikkat: Banka promosyonları değişti!

featured

Banka promosyonları güncellenmeye başladı. Pekala banka promosyonları ne kadar oldu? Ekonomist Muhammet Bayram merak edilenleri milliyet.com.tr’ye cevapladı.

Bayram açıklamasında şu sözleri kullandı: “5 aylık enflasyon sayısı yüzde 15’ler düzeyinde açıklandı. Son ayın enflasyonu doğal gaz tüketim bedellerinin faturalara yansımamasından ötürü yüzde 0.04 olarak gerçekleşti. Önemli bir düşüş eğiliminde ve bundan sonra da 25 metreküp doğal gazın faturalara yansımaması nedeniyle enflasyonda önemli düşüş görülecektir diye düşünüyorum.

‘MEMURLARA YÜZDE 13 ARTIRIM MEVCUT’

Haziran ayında enflasyon düşük çıkacaktır, bu da yüzde 16’lar düzeyinde olacaktır. Olağan kaidelerde emeklilere enflasyon oranı kadar artırım artışı yapılıyor. Memurlara toplu kontrat artı enflasyon farkı veriliyor. Bu devirde toplu mukavele artırımı yüzde 6, 5 aylık enflasyon ile memurların hak ettiği yüzde 13’lük artırım mevcut.

‘YÜZDE 15 ENFLASYON VARKEN YÜZDE 30 ARTIRIM YAPILMIŞTI’

Bununla birlikte evvelki periyotlarda yüzde 15-16’ya çıkan enflasyonla birlikte Cumhurbaşkanının tespitleri ile maaşlar artırılmıştı. Yüzde 15 düzeyinde enflasyon varken memur ve emeklilere yüzde 30 artırım yapılmıştı.

Bu devirde de emsal biçimde enflasyon oranları mevcut, emsal bir biçimde uygulama olacağını düşünüyoruz.

MEMURA NE KADAR ARTIRIM OLACAK?

Memurlarımızın en düşük maaşı 22 bin TL olacak biçimde düzenleme yapıldı. Memur maaş artışındaki oran bütün memurlara yansıtılacaktır. Artışın ölçüsü yüzde 30’dan aşağı olmayacaktır.

‘PROMOSYON FİYATLARI DEĞİŞTİ’

Emekliler promosyon meblağlarında beklenti içerisinde. Emeklilerimizin enflasyon karşısında korunması ismine devletimiz artış yapı. En düşük emekli maaşı 7500 TL’ye artırıldı. Ben en düşük emekli maaşının 10 bin TL’ye yükseltileceğini düşünüyorum.

Bununla bir arada promosyon meblağları değişti, banka hesapları değişti. Bankalar TL mevduat bulma yarışında. Önemli bir halde emeklilere promosyon verilebiliyor. En düşük emekli maaşı 10 bin TL olacaksa burada promosyon meblağları da değişecektir. Şu anda emeklilere promosyon fiyatları 7500 TL ile 15000 TL ortasında değişiyor.

HALİHAZIRDA EMEKLİ OLANLAR VE EYT’LİLER PROMOSYON ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Emeklilerimiz evvelki promosyon mutabakatlarını iptal edip yeni bir mutabakat yapabilirler. Şu ana kadar 2 milyona yakın EYT’li müracaat yaptı, EYT’lilerin müracaatları SGK tarafından inceleniyor. Maaşları bağlanmayan EYT’liler için 90 günü geçerse önden avans alma durumu kelam konusu.

EYT’liler de banka promosyonu alırken dikkat etmesi gereken konu en fazla hangi banka veriyorsa onunla muahede yapmaları gerekiyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emekliler dikkat: Banka promosyonları değişti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!