Dünya’nın en uzun ağacına bakmak, mahpusa girmenize neden olabilir

featured

Dünya’da turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı pek çok farklı yer var. Örneğin Paris’teki Eyfel Kulesi’ni, New York’taki Chrysler binasını yahut Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Burj Khalifa… Lakin Dünya’nın yaşayan en uzun ağacını görmek, ne yazık ki bu listeye ekleyebileceğiniz bir unsur değil. Konumu genel halktan zımnî tutulan Kaliforniya’daki devasa sekoya ağacı (veya Kaliforniya çamı) ziyaret edebileceğiniz yerler listesinde yer almıyor.

Kuzey Kaliforniya’daki Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı’nın derinliklerinde Hyperion lakaplı, etkileyici boyutlarda bir sekoya ağacı (Sequoia sempervirens) duruyor. Bu dev ağacın, Özgürlük Anıtı’ndan bile daha yüksek, 115.92 metre yüksekliğindeki güçlü gövdesiyle dünyanın yaşayan en uzun ağacı olduğu düşünülüyor.

Ağacın gezegenimizin en uzun ağacı olduğu lakin 2006 yılında Chris Atkins ve Michael Taylor tarafından keşfedildi. Ağacın kesin pozisyonu, ağacın korunmasına yardımcı olmak için sır olarak saklanıyor ve hiçbir vakit kamuya açıklanmadı. Lakin argümana nazaran koordinatları 2015 yılında bir web sitesi tarafından yayınlandı ve bu da tabiat yürüyüşçülerinin sayısında bir artışa yol açtı. Ağaca giden kolay yürüyüş parkurları yok ve daha yakından bakmak isteyenler, hayli ağır bitki örtüsünün içinden “yol açarak” geçmek zorunda kalıyor.

Yine de Hyperion’u ziyaret etmeye kararlı olan çok sayıda ziyaretçi olması şaşırtan değil. Bu nedenle Ulusal Park Servisi artık tüm alanı kapatarak, kuralları çiğneyip bunu yapmak isteyenlere 5.000 dolara kadar para cezası ve potansiyel olarak mahpus cezası verileceğini açıkladı.

Parkın Doğal Kaynaklar Yöneticisi Leonel Arguello, SFGate ile yaptığı görüşmede “Kullanımın bitki örtüsü ve potansiyel olarak insanların oraya ziyarete gittiği ağacın kök sistemi üzerinde tesiri var” dedi ve devam etti: “Etrafta çöpler vardı ve beşerler tuvalet için daha fazla yan yol oluşturuyordu. Kullanılmış tuvalet kağıdı ve insan atıklarını bırakıyorlardı; bu düzgün bir şey değil, güzel bir görüntü değil.

Kapatma büyük ölçüde etraftaki eğrelti otlarına ve bölgedeki bitki örtüsüne daha fazla ziyan gelmesini önlemek ve birebir vakitte ziyaretçi refahını da korumak için yapılıyor. Açık bir erişim yolu olmadığından ve GPS ve cep telefonu hizmetleri problemli olduğundan rastgele bir acil servisin, tehlikede olan birine ulaşması da çok sıkıntı olabiliyordu.

Arguello, “Orada biri yaralansa, ona ulaşıp onu oradan çıkarmamız biraz vakit alır” dedi ve ekledi: “Bunların hepsi inançlı davranmamızın ve kaynaklarımızı müdafaamızın nedenleri.

Hyperion’un 700-800 yaş civarında olduğu düşünülürken, dünyanın en yaşlı ağacının yeniden California’da bulunan ve Methuselah olarak isimlendirilen Great Basin bristlecone çam ağacı olduğu düşünülüyor. BBC’ye nazaran bu ağacın 4.850 yıldan daha yaşlı olduğu kestirim ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya’nın en uzun ağacına bakmak, mahpusa girmenize neden olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!