Dinozordan mesaj var: Kendinizi yok etmeyin!

featured


UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) ve Samsung iş birliğiyle hazırlanan Innovation Campus adlı ücretsiz yapay zeka programından faydalanmak için hemen başvur, geleceğe imza atanlardan ol! https://bit.ly/Samnsung-Innovation-Baris-Ozcan

Geçen yıl Birleşmiş Milletler’in çok ilginç bir konuğu vardı: Bir dinozor!
Sakince giriş kapısını açtı, salondakilere bir göz attı, şaşkınlık ve korkuyla irkilen insanların arasından güçlü ve kendinden emin adımlarla koridorda ilerledi, kürsüye yöneldi, mikrofonu kontrol etti ve konuşmaya başladı.
“Dinleyin bakalım insanlar! Yok olmanın nasıl bir şey olduğunu en iyi ben bilirim. Size çok bariz gelebilir ama yine de vurgulamak lazım. Neslinin tükenmesi kötü bir şey. Kendi soyunu tüketmek için çabalamaksa son 70 milyon yıldır duyduğum en saçma şey. Bizim en azından asteroidimiz vardı. Sizin bahaneniz ne? İklim faciasına doğru gidiyorsunuz. Yine de her yıl hükümetler halkın parasından yüz milyarlarca doları fosil yakıtlara harcıyor. Biz dinozorların bunca parayı devasa asteroidlerin dünyaya çarpması için harcadığımızı bir hayal etsenize… Siz tam olarak böyle davranıyorsunuz! Oysa bu kaynaklarla yapabileceğiniz başka şeyleri bir düşünsenize…”
Bir düşünsek ya! 21. Yüzyılda insanlığın en önemli problemleri nedir? Aşırı yoksulluk; eşitsizlik ve adaletsizlik; iklim değişikliği. Peki bunları engellemek için bizim bahanemiz ne?
2030’a kadar tüm dünyada şu 3 önemli işi başarmamız gerekiyor:
Aşırı yoksulluğu sona erdirmeliyiz.
Eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmeliyiz.
İklim değişikliğini düzeltmeliyiz.
Bu 3 önemli işi başarmak için az önceki salonda toplanan ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 193 ülkenin ve 23 uluslararası şirketin temsilcileri 17 küresel amaç belirlediler.
Böyle bir arada çok güzel gözüküyorlar değil mi? Rengarenk. Hiçbirimizin itiraz edemeyeceği gerçekler bunlar. Yoksulluğa son vermek, açlığa son vermek. Sürüdürülebilir bir gelecek yaratmak.
Evet öyle ama bir de madalyonun öteki yüzü var. Bu renkli kartların her birinin arkasında bizi yok etme potansiyeline sahip tehlikeler bekliyor. Dinozorları yok eden asteroidler gibi. Peki bu konularda biz ne yapıyoruz, hiç düşündük mü?
Neyseki içimizden bazıları bu konularda harekete geçiyor. Aktif olarak düşünen ve teknoloji yardımıyla projeler geliştiren gençlerimiz var. Onlardan bazılarıyla tanışıp, sohbet ettim ve projelerini kendi ağızlarından dinledim. Bazı dinozorlar gibi kendilerini yok edecek asteroidler karşısında bahaneler üretmemişler. Ellerini taşın altına koyup inisiyatif üstlenmişler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dinozordan mesaj var: Kendinizi yok etmeyin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!