Çok daha yeterlisi olabilirdi: Apple’ın Vision Pro’dan son anda çıkarttığı özellikler ortaya çıktı

featured

Apple Vision Pro, WWDC 2023 açılış konuşması sırasında tanıtıldığında pek çok kişiyi hayrete düşürmeyi başardı. Bu aygıt, temel olarak cümbüş ve üretkenliğe odaklanırken, evvelki raporlar Apple’ın daha da fazla özelliğe odaklanacağını söylüyordu. Başka bir deyişle şirket Apple, Vision Pro’yu tanıtırken daha evvel planladığı birtakım özellikleri çıkartmış.

The Information’dan Wayne Ma, Apple’ın sunmayı planladığı lakin daha sonra donanım yahut yazılım sınırlamaları nedeniyle rafa kaldırılan fonksiyonlar hakkında bir yazı paylaştı. Örneğin, Fitness kısmında meditasyon ve farkındalık seanslarından daha fazlası olabilirdi, fakat “hantal harici pil paketi ve öne bakan cam ekran, mobilya yahut duvar çarpmasına dayanamayacak kadar kırılgan olabileceği” için bunlardan vazgeçildi. Tekrar de Ma, “bazı çalışanların kulaklıkla antrenman yapmak için Nike üzere markalarla işbirliklerini incelediğini, oburlarının ise terli, yüksek yoğunluklu idmanlar için daha uygun olan yüz yastıklarını araştırdığını” bildirdi.

Bu iştirakler ve yeni çalışmalar, eserin birinci kuşağıyla bir arada sunulmasa da, Apple’ın geliştirme sürecinde izlediği yolları görmenin enteresan olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Oyun alanında Apple Vision Pro’nun 100’den fazla Apple Arcade oyunu içermesi bekleniyor, lakin el takibine güvenmek genel olarak oyuncular için bir sorun olabilir. Yayın, Apple’ın mesken sahipliğini yaptığı bir Slack görüşmesi sırasında, bir mühendisin “El takibi, hareketleri gerçekleştirmek, görsel geri bildirim sağlamak ve kimi daha ince etkileşimli vazifeler için kusursuz olsa da, oyun oynamak için çok kıymetli olan çok hassas etkileşimler gerektiren vazifeler için en güzel seçim değildi” dediğini belirtiyor.

Vazgeçilen başka planların ortasında, Mac uygulamalarını 3 boyutlu bir alanda çalıştıran Vision Pro bulunuyordu. Wayne Ma’nın yazdığına nazaran: “[Mühendisler], insanlara Mac uygulamalarını o pencereli ekrandan bir kullanıcının 3B alanına sürükleme yeteneği vermeyi, temel olarak Mac yazılımlarını Vision Pro’da çalıştırmayı incelemişti. Fakat, Apple bu özelliği erkenden kaldırdı zira Vision Pro’nun işletim sistemi VisionOS, esasen Mac işletim sisteminin inceltilmiş bir sürümü olan iOS’u temel almasından ötürü gereğince yetenekli değildi.

İlginç bir formda, Apple’ın kendi Mac uygulamalarını vermek yerine Mac ekranını Vision Pro ile genişletmeye karar vermesinin sebebi de bu durum üzere gözüküyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çok daha yeterlisi olabilirdi: Apple’ın Vision Pro’dan son anda çıkarttığı özellikler ortaya çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!