Çinli Bilim İnsanları, Mars Benzeri Koşullara Dayanabilen Yosunu Keşfetti

featured

Çinli bilim insanları, Antarktika ve Mojave Çölü gibi zorlu ortamlarda yaşayan bir yosun türü olan Syntrichia caninervis’in kuraklık, yüksek düzeyde radyasyon ve aşırı soğuk gibi Mars benzeri koşullara dayanabildiğini keşfettiler.

Ekip, yaptıkları çalışmanın tüm bitkilerin bu tür zorlu koşullarda hayatta kalmasını inceleyen ilk araştırma olduğunu belirtirken, aynı zamanda gezegenin yüzeyinde bitki yetiştirmenin potansiyeline odaklandıklarını vurguluyor: “Çalışmamızda elde ettiğimiz bilgiler, aşırı stres koşullarına uyum sağlayabilen doğal bitkileri kullanarak uzayda kolonileştirmenin temelini oluşturuyor.”

Bitkilerin uzayda yetiştirilmesi, karbon dioksiti oksijene ve suyu karbonhidrata dönüştürme yetenekleri sayesinde insanların uzayda kuracakları kalıcı yerleşimler için önemli bir rol oynamaktadır. Bitkiler, insanların ihtiyaç duyduğu oksijen ve besin maddelerini sağlayarak temel bir kaynak oluştururlar.

Çöl yosununun Mars yüzeyindeki kayalık materyali zenginleştirerek diğer bitkilerin de büyümesine yardımcı olabileceği belirtiliyor. Çinli araştırmacılar, yaptıkları çalışmayı The Innovation dergisinde yayınladılar ve çöl yosununun neredeyse tamamen susuz kalmasına rağmen hızla iyileşebildiğini gözlemlediklerini aktardılar.

  • -80°C’de beş yıla kadar ve -196°C’de 30 güne kadar kaldıktan sonra,
  • -196°C’de 30 güne kadar kaldıktan sonra ve gama ışınlarına maruz kaldıktan sonra,
  • yosunun normal büyüme koşullarında yenilenebildiği ve hatta yaklaşık 500Gy’lik dozlarla yeni büyümeyi teşvik edebildiği belirlendi.

Çinli araştırmacılar, yosunların Mars benzeri ortamlarda hayatta kalabildiğini ve yedi günün ardından dahi normal büyüme koşullarında gelişmeye devam edebildiğini belirtiyorlar. Bu nedenle, yosunun Mars ve Ay gibi gezegenlere taşınarak daha fazla test yapılmasının önemli olduğunu ifade ediyorlar.

Çoğu bitkinin uzay yolculuğuna dayanma konusunda zorluklar yaşadığı göz önüne alındığında, bu araştırmanın büyük önem taşıdığı söylenebilir. Ancak, yosunun gerçek Mars koşullarında nasıl büyüyüp çoğalabileceği ve oksijen üretiminde ne kadar etkili olabileceği konusunda daha fazla çalışma gereklidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çinli Bilim İnsanları, Mars Benzeri Koşullara Dayanabilen Yosunu Keşfetti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!