Çinli Araştırmacılar İnsan Kök Hücrelerinden Oluşan Beyne Sahip Bir Robot Geliştirdi

featured

Çinli araştırmacılar, insan kök hücrelerinden yapılmış beyne sahip bir robot geliştirdi. Bu teknoloji, teknik olarak “çip üzerinde beyin” olarak nitelendiriliyor. Araştırmacılar, robotu çeşitli görevleri yerine getirecek şekilde eğitmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Robota güç veren kök hücre beyni, tamamının çalışmasını sağlayan bir sinirsel arayüz çipine bağlı.

Tianjin Üniversitesi: Dünyanın İlk Açık Kaynaklı Çip Üzerinde Beyin Sistemi

Yeni araştırmanın arkasındaki Tianjin Üniversitesi, tasarımı dünyanın ilk açık kaynaklı çip üzerinde beyin sistemi olarak değerlendiriyor. Bu gelişmenin, daha fazla beyne benzer yeteneklere sahip bilgisayarların geliştirilmesine olanak tanıyabileceği belirtiliyor. Tasarımın temelinde, in vitro yetiştirilmiş olan beyin organoidi bulunuyor. Organoid, çip üzerinde beynin temelini oluşturmak için elektrot çipiyle birleştirildi.

Beyin-Bilgisayar Arayüzü (BCI) Teknolojisi

Bu teknoloji, bilim insanlarının geliştirdiği beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) alanındaki yeni bir akımı temsil ediyor. Önde gelen BCI’lar arasında, Elon Musk’ın desteklediği Neuralink bulunmaktadır. Bu teknoloji sayesinde, rahatsızlığı olan hastalar gibi kişiler, bilgisayar sistemlerini sadece zihinleriyle kontrol edebilmektedir. Ancak son gelişmede, araştırmacılar kök hücre beynini bir robota yerleştirerek BCI teknolojisinin sınırlarını genişletmeyi hedefliyorlar.

Hibrit İnsan-Robot Zekası ve Gelecek Çalışmalar

Hibrit İnsan-Robot Zekası ve Gelecek Çalışmalar

Tianjin Üniversitesi, kök hücre beyinli robot ile ilerideki hibrit insan-robot zekası araştırmalarına öncülük etmeyi amaçlıyor. Üniversite, başının üstünde beyne benzer bir organ bulunan bir robotun fotoğraflarını da paylaşmıştır. Ancak belirtilene göre, bu organoid sadece gösteri amaçlıdır ve robotu kontrol eden gerçek beyin değildir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çinli Araştırmacılar İnsan Kök Hücrelerinden Oluşan Beyne Sahip Bir Robot Geliştirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!