Çıkarılan yeraltı suları, Dünya’nın eğimini değiştiriyor

featured
Dünyada çıkarılan yeraltı sularının %65’i ziraî sulamada, %25’i içme ve kullanma suyunda, %10’u ise sanayi suyu olarak kullanılmakta. Fakat ortaya çıkan yeni bir rapora nazaran insanların son yıllarda çıkardığı yeraltı suyu çok fazla olduğu için Dünya’nın eğimi değişmiş ve hatta deniz düzeylerinin yükselmesine neden olmuş olabilir.

Dünya’nın dönme kutbunun kayması üzerinde büyük bir tesire sahip

Jeofizik Araştırma Mektupları dergisinde yayınlanan Güney Kore’nin Seul Ulusal Üniversitesi’ndeki bir araştırma grubu tarafından yapılan yeni bir çalışma, 1993 ile 2010 yılları ortasında yerden pompalanan muazzam ölçüdeki suyun gezegenimizin kutuplarını tam manasıyla değiştirdiğini öne sürmekte.

Jeofizikçiler, sırf buz katmanları ve buzullar üzere büyük buz yapılarının erimesinden ne kadar su kaydığına bakmak için birinci iklim modellerinden data aldılar ve akabinde çeşitli düzeylerde yeraltı suyu çıkarma sürecine eklediler. İklim modellerine dayanarak, bilim insanları daha evvel insanların 1993’ten 2010’a kadar 6 milimetreden fazla deniz düzeyi artışına muadil 2.150 gigaton yeraltı suyu pompaladığını varsayım ediyor. 

Dergide yayınlanan makaleye göre araştırmacılar, Dünya’nın o yıllarda neredeyse 31,5 inç eğildiğini buldu. Jeofizikçi ve araştırma önderi Ki-Weon Seo, husus ile ilgili yaptığı açıklamada “Dünya’nın dönme kutbu aslında çok değişiyor ve bu yeni araştırmaya nazaran yer altı suyunun tekrar dağılımı aslında dönme kutbunun kayması üzerinde en büyük tesire sahip.” dedi. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çıkarılan yeraltı suları, Dünya’nın eğimini değiştiriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!