Chrome zımnî sekmede toplanan kullanıcı bilgileri imha ediliyor

featured
Çabucak tüm tarayıcılarda kullanıcıların datalarını kayıt altına almadığını argüman eden bir zımnî sekme özelliği bulunuyor. Kullanıcılar takip edilmek istenmediğinde kapalı sekmeyi kullanarak gezinti yapabiliyor. 

Chrome tarayıcısına dev ceza

2020 yılında Google Chrome tarayıcısının kapalı sekmede kullanıcılarını takip ettiği ve bununla ilgili yanlış bilgi verdiği argümanı gündeme bomba üzere düşmüştü. Yıllarca devam eden dava geçtiğimiz yıl uzlaşma ile sona ermişti. 

Davada mağdurlara 5000$ ödenmesi talep edilirken bugüne kadar müsaadesiz olarak elde edilmiş milyarlarca data noktasının da imha edilmesi istendi. Google uzun müddet zımnî sekmenin kullanıcılara tam bir kapalılık sağlamadığını savunsa da mahkeme firmanın kullanıcıları gerektiği biçimde bilgilendirmediğine hükmetti. 

Google devasa kullanıcı datalarını imha etmenin yanı sıra önümüzdeki beş yıl içerisinde üçüncü taraf çerezlerin de varsayılan olarak devre dışı bırakmak zorunda. Bunun yerine tarayıcı davranışları kategorize ederek bahis başlıkları oluşturan zımnilik odaklı bir orta yüz kullanılacak. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Chrome zımnî sekmede toplanan kullanıcı bilgileri imha ediliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!