Call of Duty, Rusya’da yaşanan olayları yıllar öncesinden iddia etti

featured
Cuma gecesi, Wagner PMC başkanı Yevgeny Prigozhin‘in Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu‘yu zorla misyondan almak için birlikleriyle Moskova’ya yürüme kelamı vermesiyle Rusya’da potansiyel bir iç savaş patlak verdi. Görünüşe nazaran bu süreç neredeyse sözü sözüne yıllar önce Call of Duty 4: Çağdaş Warfare tarafından varsayım edilmişti.

Call of Duty, Rusya olaylarını kestirim etti

Titanik’i incelemek için dalış yapan Titan denizaltısını iddia ettiği üzere Rusya olayını da Simpsonlar’ın iddia etmesini bekleyebilirsiniz. Lakin bu sefer, Rusya’da yaşanan olaylar tam 16 yıl evvel, 2007 yılında piyasaya çıkan Call of Duty 4: Çağdaş Warfare tarafından resmedilmişti. Oyunun bir kısmında Rusya’da patlak veren iç savaştan şu biçimde kelam ediliyordu:

Gaz: “Önce âlâ haber: dünya mükemmel durumda. Rusya’da bir iç savaş var, hükümet yanlıları çok milliyetçi isyancılara karşı ve 15.000 nükleer bomba tehlikede.”

Price: “Ofiste öteki bir gün daha.”

Call of Duty 4: Çağdaş Warfare, Infinity Ward tarafından geliştirilmiş ve Activision çatısı altında Kasım 2007’de piyasaya sürülmüştü. Serinin en tanınan oyunlarından olan CoD4: MW, seriyi evvelki oyunların tersine II. Dünya Savaşı periyodundan alarak çağdaş vakitlere taşımıştı. Oyunun öyküsü kurgusal bir yakın gelecekte geçiyordu. Oyunda, radikal bir başkanın Orta Doğu’da ismi verilmeyen bir ülkenin liderini idam ettiği ve çok milliyetçi bir hareketin Rusya’da bir iç savaşı ateşlediği 2011 yılı ele alınıyordu. Oyunda Wagner yerine Ultranationalist Party, Yevgeny Prigozhin yerine ise Imran Zakhaev bulunuyor diyebiliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Call of Duty, Rusya’da yaşanan olayları yıllar öncesinden iddia etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!