Bu ülkelerde iPhone satın almak yıllık maaşınızın yüzde 100’üne mal oluyor

E-Sim
E-Sim
Yeni bir iPhone satın almak için bir yılda ne kadar çalışmanız gerektiğini hiç merak ettiniz mi? Birtakım ülkelerde iPhone’un fiyatı yıllık maaşınızın yüzde 5’i kadar düşük olabilirken kimilerinde ise tüm yıl boyunca kazandığınız para bile kâfi olmayabiliyor. World of Statistics tarafından paylaşılan datalar iPhone 14 Pro 128GB almak için ne kadar çalışılması gerektiğini gösteriyor.

iPhone 14 Pro almak için bir yıllık maaş yetmiyor

Verilere nazaran, iPhone 14 Pro satın almak için eğer İsviçre’de yaşıyorsanız yıllık ortalama maaşınızın yüzde 1,8’ini harcamanız kâfi olacak. Madalyonun öteki yüzünde ise fotoğraf bütünüyle farklı. Şayet Nijerya ve Pakistan’da yaşıyorsanız temelinde iPhone 14 Pro almak için bir yıldan biraz daha fazla çalışmanız gerekecek. Çünkü bu ülkelerde telefonun fiyatı, yıllık maaşınızın sırasıyla yüzde 105,3 ve yüzde 104,1‘ine tekabül ediyor.

Apple’ın da ana vatanı olan ABD’ye baktığımızda ise iPhone 14 Pro satın almak ortalama yıllık maaşın yaklaşık yüzde 2’sine mal oluyor. Öteki bir deyişle, ortalama bir Amerikalının günlük karını göz önünde bulundurursak, aygıtı satın almak için bir hafta çalışmak yeterli olacaktır. Türkiye’de ise iPhone 14 Pro 128GB modelini almak için yıllık maaşın yüzde 34,7’sini harcamak gerekiyor. Yeni taban fiyat ile hesapladığımızda iPhone 14 Pro almak için ülkemizde yaklaşık 5 ay çalışmak gerekiyor.

iPhone fiyatlarındaki fark, birtakım ülkelerdeki yüksek ithalat vergileri ya da öbür vergilerin olması/olmaması üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Lakin bilgiler, dünyanın farklı bölgelerinde bir iPhone’un ne kadar kıymetli olduğuna dair genel bir fikir veriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bu ülkelerde iPhone satın almak yıllık maaşınızın yüzde 100’üne mal oluyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!