Bölgesel değil, yaygın park modeli

featured

MİTHAT YURDAKUL Ankara – Gücünü hidrojenden alan toplu taşıma araçları da yenilenebilir güçle kullanılabilir hale getirilecek. Skuterlerin kaldırımlarda yarattığı kalabalığın aşikâr bölgelerde oluşturulacak “yaygın park alanlarıyla” çözülmesi planlanırken, kent içi ulaşımda “elektrikli taksi” de bir alternatif olabilecek. Kentlerde sürdürülebilir, yenilenebilir kaynaklı ulaşım için AB’nin de dayanağıyla projeleri hayata koyan mahallî idareler, gelecek periyotta bir dizi düzenlemeye ağırlaşacak.

Hidrojenli otobüs

Şehirlerde ulaşım entegrasyonu ile ilgili bir küme gazeteciye bilgi veren Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, kent içi ulaşımda fosil yakıtlı araçların yerine elektrikli araçların geçirilmesi, bisiklet ve skuter üzere araçların yaygınlaştırılması için ön çalışmanın bu yıl tamamlanacağını, hidrojenle çalışan araçlarla ilgili de çalışma başlattıklarını söyledi. Baraçlı, Karsan, Otosan ve Isuzu üzere şirketlerin elektrikli toplu taşıma araçlarıyla ilgili çalışma yürüttüğünü belirterek, “Aküyle ilgili teknolojiyi yaygınlaştırdığımızda, elektrikli toplu taşıma da yaygınlaşacak” dedi. Baraçlı, hidrojen bazlı taşıma araçlarıyla ilgili de bu yıl içinde iş planı sunabilecek hale gelebileceklerini belirterek, TBB bünyesinde kurdukları İnovasyon A.Ş. isimli şirket ile yenilenebilir kaynaklı toplu taşıma araçların planlamasını yaptıklarını lisana getirdi.

Hayri Baraçlı. Avrupa Birliği’nin (AB) tarafından finanse edilen “Şehirlerde Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik için AB Takviyesi Projesi” kapsamında “Avrupa Hareketlilik Haftası”, bu yıl 16-22 Eylül tarihleri ortasında yapılacağını bildirdi.

Yolları farklı olabilir

Togg’un başını çektiği elektrikli arabalarla ilgili de şarj istasyonu optimizasyonlarının devam ettiğini söz eden Baraçlı, kentlerde erektrikli araçlarla taksiciliğe de başlanabileceğini söyledi. Türkiye’de park sıkıntıları ve trafikte yaşanan kazalar nedeniyle gündeme gelen, birtakım Avrupa ülkelerinde kaldırılmaya çalışılan skuter üzere bir aracı da yok saymanın mümkün olmadığını lisana getiren Baraçlı, bisiklet üzere skuter için de farklı yol yapılabileceğini; dizlik, kolluk, kask üzere ekipman kullanımının sağlanabileceğini anlattı. Hayri Baraçlı, skuterlerle ilgili bölgesel değil, yaygın park modeline geçilebileceğini tabir etti. Belirlenecek noktalarda skuter parklarının toplanabileceğini tabir eden Baraçlı, buralarda geceleri şarja konan araçların sabah alınabileceğini söyledi. Bu araçları herkesin istediği yere park edememesi gerektiğini vurgulayan Baraçlı, kaldırımlarda yaya trafiğini engelleyen skuterlerin, kiralayan firma tarafından süratle toplanacağı bir sisteme geçilebileceğini kaydetti. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bölgesel değil, yaygın park modeli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!