Boa Yılanı Ronaldo’nun Şaşırtıcı Doğumu ve Partenogenez Olayı

featured

Boa Yılanı Ronaldo’nun Şaşırtıcı Doğumu

Portsmouth Şehir Koleji’nde hayvan bakımı teknisyeni olan Amanda McLeod, öğrencilerin sınıfta 13 yaşındaki boa yılanı Ronaldo’nun 14 yavru doğurduğunu keşfetmeleriyle şaşkınlığını gizleyemedi. McLeod açıklamasında, “Öğrencilerden biri rutin bir kontrol sırasında bu olağanüstü olayı fark etti. İlk başta şüphelendik ama sonrasında gerçeği gözlerimizle gördük!” dedi.

Önceden bir veteriner tarafından erkek olarak teşhis edilen Ronaldo’nun dişi çıkması, üniversitenin sürüngen uzmanı Pete Quinlan’ı bile şaşırttı. Quinlan, “Ronaldo, normalden biraz daha şişman görünüyordu ama dişi ve hamile olduğunu hiç düşünmemiştik” şeklinde konuştu.

Partenogenez: Bakire Doğumun Sırrı

Ronaldo’nun, başka bir yılanla teması olmaksızın doğum yapabilmesi, partenogenez adı verilen nadir bir üreme yöntemiyle gerçekleşti. Partenogenez, döllenme olmadan embriyonun gelişebildiği eşeysiz üreme şeklidir. Bu süreçte, yumurtanın döllenmesine gerek kalmadan genetik materyali içeren kutup cisimcikleri adlı hücrelerin yumurtayla birleşmesiyle yavru oluşur.

Quinlan, “50 yıldır yılanlarla uğraşıyorum ama daha önce böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Bebekler, annelerinin klonları gibidir ancak üzerlerindeki işaretler farklı olabilir” şeklinde açıkladı.

  • Partenogenez, çeşitli canlı türlerinde görülebilen bir üreme yöntemidir.
  • Bu nadir olay, çoğu zaman yaşayabilir erkeklerin olmadığı durumlarda gerçekleşir.
  • Yapılan araştırmalara göre, çevresel faktörler bazen partenogenezi tetikleyebilir.

Yılanlar, çeşitli üreme yöntemlerine sahiptir. Örneğin bazı dişiler, uzun süre erkeklerden ayrı kaldıktan sonra yavru üretebilme yeteneğine sahiptir. Bilim insanları, doğadan topladıkları örneklerle bu tür olağanüstü üreme mekanizmalarını araştırmaya devam etmektedirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Boa Yılanı Ronaldo’nun Şaşırtıcı Doğumu ve Partenogenez Olayı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!