Birleşmiş böbrekler!

featured

Çiğdem Yılmaz –  Uzun müddettir böbrek nakli bekleyen 3 hastaya geçen hafta gerçekleşen çapraz nakille böbrek nakledildi. Hastalardan biri Türk, biri Moğol oburu de Alman’dı. Türk olan hasta Halime Kaya (57) oğlu Oğuz Kaya(26) ile, Moğol hasta Yerbolat Mızamkhan(55), kuzeni Arkhalyk Nursol(34) ile, Alman hasta Jasmine Christin Gerloff(12) de annesi Nadine Georloff (33) ile çapraz nakil için müracaatta bulundu. Üç hasta ve 3 vericinin dokularının birbiriyle uyumlu çıkması üzerine geçen hafta böbrek nakilleri gerçekleşti. Türk olan hastaya Alman hastanın annesinden, Moğolistan’da gelen hastaya Türk hastanın oğlundan, Alman hastaya da Moğolistan’dan gelen hastanın kuzeninden böbrek nakli yapıldı.

‘NADİR BİR EŞLEŞMEYDİ’

Gerçekleşen nakille ilgili İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Organ Nakli Merkezi Lideri Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, birinci sefer 3 farklı ülkeden çapraz eşleşmeyle organ nakli ameliyatı yaptıklarını söyledi. Eşleşmenin az görülen bir eşleşme olduğunu aktaran Prof. Dr. Dinçkan, şunları dedi:

“Ameliyatlar son derece başarılı geçti hastalar tıpkı gün eşit koşullarda ameliyathaneye alındı ve eş vakitli olarak üçünün vericisinden laparoskopik yani kapalı usulle alınan böbrekler hastalara nakledildi. Türel olarak akraba donörler lakin tıbbi münasebetlerle kendi hastalarına böbreklerini veremiyorlar. Çapraz nakil ile donör değişimi yaparak, nakil olamayacak hastalara nakil olma bahtı veriyorsunuz. Merkezimizin çapraz nakil havuzu var. Beşerler kendi donörleri ile tıbbi hazırlıklarını yapıp bu havuza kayıt oluyorlar. Bu hadisedeki hastalardan Türk olan hastamızın ikinci nakili oluyor ve dört yıldır listemizde çapraz eş bekliyordu. Moğol hasta iki yıldır Türkiye’de öbür bir nakil merkezinin listesinde bekliyordu eş bulunamamış. Alman olan hastanın da ikinci nakili Almanya’da çapraz nakil sitemi olmadığı ve anne kızının diyalize girmesini istemediği için bu sistemi araştırmış. Bu işte Türkiye çok yeterli olduğu için ülkemize geldi. 3 hastanın da vericisinin yaş aralığının birbiriyle neredeyse birebir olması çok ülkü oldu. Çapraz nakilde en değerli noktalardan birisi donörlerin yaş aralığının yani böbrek kalitesinin bir birine yakın olmasıdır. Haksızlık olmaması için bu çok değerli.”

YENİ BİR HAYATA KUCAK AÇTILAR

İlk böbrek naklini 2004’te olduğunu söyleyen Halime Kaya, erkek kardeşinin bağışladığı böbreğin nakilden 7 yıl sonra enfeksiyon kapması nedeniyle işlevsizleştiğini anlattı. Çapraz nakille böbrek nakli gerçekleştirilen Kaya, 2012’den bu yana diyalize girdiğini vurgularken, “2020’de oğlumla çapraz nakil için başvurduk. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Allah razı olsun hepsinden” dedi.

‘ÇOK KEYİFLİ HİSSEDİYORUM’

Alman hasta Christin Gerloff da böbreksiz doğduğunu belirterek, “Bebekken bile diyalize girmişim. 2 yaşında Almanya’da kadavradan böbrek nakli oldum ve 7 yıl sürdü. Sonra 3 yıl diyalize girdim. Artık 12 yaşındayım ve bir Moğol’dan aldığım yeni böbreğimle çok memnunum, her şey bizim için çok hoş ve yolunda. Kendimi yeni bir hayata kucak açmış üzere çok düzgün ve memnun hissediyorum” dedi.

 Halime Kaya, Nadine Georloff’un böbreğiyle hayata tutundu.

‘ŞANSLIYIM’

Moğol hasta Yerbolat Mızamkhan ise hislerini “Diyabet hastalığı nedeniyle böbrek yetmezliğine girdim 3 yıldır diyalize haftada 3 kere diyalize giriyordum. Moğolistan’da ameliyat yapılamaz dediler böbreğe karşı antikorum vardı. Burada böbreğe tepki göstermeyen donör denk geldi ve çapraz nakil oldum. Kendimi çok şanslı hissediyorum” diye anlattı.

Jasmine Christin Gerloff ile Arkhalyk Nursol.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Birleşmiş böbrekler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!