Bir vakitler Dünya’da günler yalnızca 19 saat sürüyordu

featured
Dünya, bundan milyonlarca hatta milyarlarca yıl öne günümüzdeki üzere bir yer değildi. Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma da bunu bir sefer daha ortaya koyuyor. Bilim beşerlerine nazaran Dünya tarihinde günlerin daha kısa olduğu ve Ay’ın gezegene daha yakın bir yörüngede döndüğü uzun bir periyot vardı.

Bir günün uzunluğu 19 saat

Universe Today’de yayınlanan çalışma, Çin Bilimler Akademisi’nde yerbilimleri ve jeoloji profesörü olan Ross N. Mitchell ve Avustralya Curtin Üniversitesi Yerbilimleri Araştırma Enstitüsü’nde araştırma vazifelisi olan Uwe Kirscher tarafından yürütüldü. Çalışmaya nazaran Dünya’daki bir günün uzunluğu şu anda yaşadığımız 24 saatten beş saat daha kısaydı. Jeologlar, Proterozoik çağın ortalarında, yaklaşık bir milyar yıl boyunca bir günün 19 saat uzunluğunda olduğunu tespit etti.

‘Sıkıcı milyar’

Boring Billion yahut ‘Sıkıcı milyar’ olarak da bilinen, biyolojik çeşitliliğin nispeten hudutlu olduğu bu periyot, Dünya’nın daha kısa günlerinde yaşandı. Araştırmacılar, “Güneş gücünden kaynaklanan atmosferik termal gelgitlerin hızlandırıcı tesiri, Ay’ın okyanus gelgitlerinin yavaşlatıcı tesirini dengeleyerek Dünya’nın dönüşünü süreksiz olarak dengeledi” dedi. Kolay bir sözle, atmosferin sıcaklığı ve Güneş‘ten gelen gücün neden olduğu kuvvetler, Ay’ın Dünya okyanusları üzerindeki çekiminin neden olduğu kuvvetlerin dengelenmesine yardımcı olarak Dünya’nın dönüşünü yaklaşık bir milyar yıl sabitledi. Bu süreçte günler yalnızca 19 saat sürüyordu.

Bilim insanları Prekambriyen periyodunda gün uzunluğu (LOD) ile ilgili veri toplamanın zarurî olduğunu vurguluyor. Böylelikle Dünya-Ay sisteminin gelişiminin yüksek zamansal çözünürlükte anlaşılması sağlanacak. Araştırma, gezegenin tarihi ve doğal uydunun milyarlarca yıl boyunca nasıl geliştiği hakkında daha derin bir anlayış sağlıyor. Bilim insanları, Dünya’nın atmosferi ile Güneş’in ısısı ortasındaki etkileşimin, gün uzunluğunun bir mühlet değişmeden kalmasında rol oynadığına inanıyor.

Donanimhaber

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bir vakitler Dünya’da günler yalnızca 19 saat sürüyordu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!