Bilim kurgudan gerçeğe: NASA, uzayda yapay zeka devrini resmen başlatıyor

icat nedir
icat nedir
Şayet uzay temalı bilim kurgu sinemalarıyla içli dışlı iseniz uzayda “yapay zeka” genelde sonu yeterli bitmeyen bir şey olarak aklınıza kazınmış olabilir. Bu güvensizlik bir yana yapay zeka, hem beşerli hem de insansız vazifeler için uzayda büyük avantajlar sunabilir. Ve görünüşe nazaran, NASA astronotlar için ChatGPT gibisi bir asistan üzerinde çalışıyor.

NASA’nın ChatGPT gibisi yapay zeka sistemi, astronotlara bir arayüz kullanarak manevra yapmalarına, deneyler gerçekleştirmelerine ve daha pek çok şeye imkan sağlayacak. IEEE’nin yeni jenerasyon uzay irtibatı bahisli bir toplantısında konuşan Dr. Larissa Suzuki, “Fikir, uzay araçlarıyla karşılıklı etkileşim kurduğumuz ve onların da bize ihtarlar, güneş sisteminde ve ötesinde gördükleri enteresan bulgular hakkında geri bildirimde bulundukları bir noktaya ulaşmak” dedi ve ekledi: “Artık sahiden bilim kurgu üzere değil.”

Ay yörüngesindeki istasyonda kullanılacak

NASA, sistemi Ay’ın yörüngesinde dönecek ve NASA’nın Artemis vazifesine takviye sağlayacak bir uzay istasyonu olan Lunar Gateway‘e yerleştirmeyi hedefliyor. Sistem, astronotların karmaşık kılavuzlara dalmadan deneyler yahut hareketler hakkında tavsiye almalarını sağlayan doğal bir lisan arayüzü kullanacak.

Lunar Gateway için küçük işletmelerin dayanağını talep eden özel bir sayfada NASA, çeşitli sistemleri yönetmek için yapay zeka ve makine tahsili teknolojilerine muhtaçlık duyacağını bildirdi. Bunlar ortasında bilim yüklerinin otonom operasyonları, data transfer önceliklendirmesi, otonom operasyonlar, Gateway’in sıhhat idaresi ve daha fazlası yer alıyor.

Dr. Suzuki ayrıyeten bir öngörü ve muhtemel senaryonun fotoğrafını de çizdi. Ona nazaran, yapay zeka ile istasyonun sisteminde yaşanan data iletimindeki aksaklıklar, verimsizlikler ve öteki dijital kesinti tipleri otomatik olarak düzeltilebilecek. Dr. Suzuki açıklamasında “Bir uzay aracı çevrimdışı olduğunda ya da yazılımı bir formda bozulduğunda uzaya her vakit bir mühendis gönderemeyizifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bilim kurgudan gerçeğe: NASA, uzayda yapay zeka devrini resmen başlatıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!