Avukatlar Chat GPT’den geçersiz dava alıntıları yaptı: Yargıç yaptırım uyguladı

featured

Steven Schwartz ve Peter LoDuca müvekkillerini savunacakları 10 sayfalık bir özeti ChatGPT yardımı ile hazırladı. Lakin bilgilerin hepsi uydurma çıktı.

KÖTÜ NİYET SERGİLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ

Yargıç, Peter LoDuca ve Steven Schwartz isimli avukatların müvekkilerini Mart ayında Meksikalı havayolu şirketi Avianca’ya karşı açtığı davada yapay zeka tarafından yazılan özeti sunduklarında avukatların dava evrakı ve içeriği hakkında yanlış ve aldatıcı beyanlarda bulunarak “kötü niyet” sergilediklerini söyledi.

5 BİN DOLAR PARA CEZASI

Castel, Hem LoDuca hem de Schwartz’ın bağlı olduğu hukuk firmalarına 5 bin dolar para cezası ödemelerini emretti. Ayrıyeten, uydurma davanın muharriri olarak yanlış bir formda tanımlanan her yargıca yaptırımla ilgili kararları bildirmelerini hükmetti.

“AVUKATLAR HUKUK ANSİKLOPEDİLERİNDEN YARDIM ALIR”

Yargıç kararında “Mahkeme sunumlarını araştırırken ve hazırlarken, yeterli avukatlar genç avukatlardan, hukuk öğrencilerinden, kontratlı avukatlardan, hukuk ansiklopedilerinden uygun formda yardım alır” diye yazdı.

“SAHTE DAVALARI GERÇEKMİŞ ÜZERE SUNDULAR”

Castel, “Eğer ikili yanılgılarını itiraf etselerdi, şu anki durum epey farklı görünürdü. Lakin bunun yerine yapay zekanın yarattığı geçersiz davaları ve görüşleri gerçekmiş üzere sundular.” dedi

Ayrıca yargıç, “Teknolojik gelişmeler sıradan ve yardım için bir yapay zeka aracı kullanmanın tabiatı gereği yanlış olan hiçbir tarafı yok. Lakin mevcut kurallar, avukatlara beyanlarının doğruluğunu sağlamak için bir eşik bekçisi rolü yüklüyor.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avukatlar Chat GPT’den geçersiz dava alıntıları yaptı: Yargıç yaptırım uyguladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!