Araba Satışlarında 6 Ay 6000 Kilometre Hududu Uzatıldı: Artık Ferdî Satışlar da Düzenlemeye Tabi Tutulacak!

featured

İkinci el araba piyasasındaki problemler hala devam ederken Eylül 2022’de bilhassa sıfır araçların satışına ait yeni bir düzenleme yürürlüğe girmişti. Bu düzenleme kapsamında sıfır araçlar, satın alındıktan sonraki 6 ay içinde yahut 6000 kilometre yol yapmadan satılamayacaktı.

Tabii bu düzenleme tekrar bir grup hilelerle aşılsa da 21 Haziran’da Ticaret Bakanlığı’ndan kıymetli bir açıklama geldi. Bakanlık, düzenlemenin 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzatıldığını, ayrıyeten artık bireysel satışların da bu düzenlemeye dahil edildiğini paylaştı.

Ticaret Bakanlığı’nın 6 ay 6000 kilometre açıklaması:

“Ülkemizin en güçlü olduğu dallardan biri olan otomotiv kesiminde üretim, istihdam, ihracat ve satışlar noktasındaki olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. Bununla bir arada, otomotiv bölümümüzde son birkaç aydır arz talep istikrarına karşıt halde cereyan eden fahiş fiyat oluşumlarının ve haksız ticari uygulamaların önüne geçmek ve rekabetçi, adil ve istikrarlı bir piyasa yapısını tekrar tesis ederek, motorlu kara taşıtı alım satımında tertipli işleyişi sağlamak emeliyle, Ticaret Bakanlığımız ile otomotiv kesiminin yetkili kuruluşları olan otomotiv üretici ve distribütörleri, yetkili bayiler ve oto galeri temsilcileri ile Ticaret Bakanlığımızda 19 Haziran 2023 tarihinde kapsamlı görüşmeler yapılmıştır.

Otomotiv alım satımlarında bir müddettir kimi firmalarca yürütülen stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarıyla çaba kapsamında, bugüne kadar yürüttüğümüz ağır kontrol önlemlerine ek olarak, Ticaret Bakanlığımızca otomotiv kesimi temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak, haksız çıkarlara ve tüketici mağduriyetlerine sebep olan uygulamaların ortadan kaldırılmasına yönelik ek önlemlerin alınması mecburî hale gelmiştir.

Bu çerçevede;

1- Otomotiv bölümünde yaşanan çok ve fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve birtakım haksız ticari uygulamalarla çabada yarar sağladığı bedellendirilen “6 ay 6 bin kilometre’’ kısıtlamasına ait düzenlemenin uygulama mühleti 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay mühletle uzatılmıştır.

2- Ticari faaliyet olduğu bedellendirilen tüm kişisel satışlar “6 ay-6 bin kilometre’’ kısıtlama düzenlemesi kapsamında, Bakanlığımızca sistemli olarak denetlenecek, mevzuata terslik halinde bu satıcılar hakkında idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıyeten, anılan satışlara ait kayıtlar ile kontrol sonuçları kayıt dışı karın vergilendirilmesini sağlamak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile tertipli olarak paylaşılacaktır.

3- İnternet ortamında verilen ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarındaki fahiş fiyatların ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler alınacaktır.

4- Ticaret Bakanlığımızca bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da motorlu kara taşıtı satışlarında yetkili bayi, oto galeri ve ferdî satıcılar düzleminde fahiş fiyat oluşumuna yol açan uygulamalar ile 6 ay 6 bin kilometre kısıtlamasına ait yoğun kontrollerimize devam edilecektir.

Bu kapsamda bugüne kadar, pazarlama ve satış kısıtlamasına muhalif süreç tesis eden işletmelere toplam 35 Milyon 110 Bin 527 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Ayrıca, stokçuluk uygulamaları kapsamında, 2021 ve 2022 yıllarında 15 yetkili bayiye toplam 8 Milyon 292 Bin 360 TL, geçtiğimiz Mayıs ayında tüketicilerin sıfır kilometre taşıtlara erişimini zorlaştırıcı uygulamalarda bulunduğu tespit edilen 4 yetkili bayiye toplam 17 Milyon 834 Bin 400 TL idari para cezası uygulanmış; Haziran ayı içinde ise müşterilerden taşıtın liste fiyatının üzerinde fiyat talep ettiği yahut müşterileri aksesuar almaya zorladığı tespit edilen 10 yetkili bayiye toplam 49 Milyon 44 Bin 600 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Ek olarak, idari para cezası uygulanan 4 yetkili bayinin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki evrakları iptal edilmiştir. Böylece, stokçuluk faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen kontroller sonucunda Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyi tarafından bugüne kadar toplam 75 Milyon 171 Bin 360 TL idari para cezası uygulanması kararı alınmıştır.”

Geçtiğimiz yıl düzenlemenin akabinde ikinci el ilan sitelerinde gördüğümüz görüntü:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Araba Satışlarında 6 Ay 6000 Kilometre Hududu Uzatıldı: Artık Ferdî Satışlar da Düzenlemeye Tabi Tutulacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!