Apple Vision Pro’nun Nasıl Bir Arayüze Sahip Olacağını Gösteren Görüntüler Gelmeye Başladı [Video]

featured

Apple, geçtiğimiz haftalarda karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’yu tanıtarak yesyeni bir eser kategorisine giriş yapmıştı. Dün ise 2024’te çıkacak aygıtın işletim sistemi visionOS’in beta sürümü ve geliştiricilerin uygulama geliştirmesini sağlayacak SDK’sı (yazılım geliştirme kiti) yayınlanmıştı.

Bunun akabinde ise işletim sisteminin nasıl görüneceğine dair birinci imajlar ve kimi özellikler ortaya çıkmıştı. Bugün ise birtakım içerik üreticileri, işletim sisteminin bilgisayarda simüle edilen hâline dair videolar yayınladı. Görüntüler, visionOS’in nasıl görüneceğine dair bizlere fikirler veriyor.

visionOS, bir nevi bu türlü gözükecek

Örneğin MacRumors tarafından paylaşılan bir görüntü, işletim sisteminin ana ekranının nasıl olacağını gösteriyor. Lakin imgelerin, bilgisayar üzerindeki simülasyona ilişkin olduğunu, yani Vision Pro başlığında tam olarak bu türlü gözükmeyeceğini tekrar belirtmekte yarar var. MacRumors, beta sürümün tam olarak başlık tecrübesini yansıtmadığını; lakin temsili olarak kâfi olduğunu söylüyor.

Videoda kontrol merkezi ve uygulamaların nasıl gözükeceğine de bir bakış atabiliyoruz. Ana ekran, tıpkı iOS’te olduğu üzere kişiselleştirilebiliyor ve uygulamalar belgelerde toplanabiliyor. Kontrol merkezinden ise “aydınlık, karanlık yahut otomatik” modları görülebiliyor. Ayrıyeten Vision Pro’yu belirli müddetliğine diğerine verebileceğiniz “Misafir Modu”nun görünümüne de bir bakış atabiliyoruz.

Ayrıca uygulamaların başlıktan nasıl kullanılacağı da görüntüde yer alıyor. Örneğin YouTube’dan bir görüntü açtığınızda önünüze kocaman bir ekran geliyor. Olağan ki görüntü izlemek, gerçekte bu videodakinden çok daha âlâ bir tecrübe olacaktır. Ayrıyeten hareket etmiyorken kullanabileceğiniz Seyahat Modu, etrafınızdaki dikkat dağıtıcı ögeleri engelleyerek tecrübesi düzgünleştiriyor.

Uygulamalar ve klavye nasıl olacak?

AppleInsider tarafından paylaşılan bir diğer inceleme görüntüsünde da visionOS’in kullanıcı arayüzüne bakabiliyoruz. Safari ve Harita uygulamaların nasıl çalışacağı, klavye görünümü, FaceTime ve ortamlarda kısaca görüntüde gösterilmiş.

Apple Track tarafından paylaşılan bir öbür görüntüde da işletim sistemi ayrıntılı bir formda inceleniyor. Uçan uygulamalar görmenin garip hissettirdiğini söyleyen Apple Track, arayüzde gezinerek uygulamaların farklı açılardan görünümünü de gösteriyor. Ayrıyeten farklı ortamları, ayarları ve birçok uygulamayı da ayrıntılı bir formda gösteriyor. Bu görüntülerde imleç mouse ile denetim edilse de başlık kullanıldığında sistemin gözler ve ellerle yönetileceğini ekleyelim.

visionOS’ten gelen görüntülerden birkaçı bu şekilde. Sürümü inceleyenlerin birden fazla, varsayım edebileceğiniz üzere şimdilik bir şey söylemek için çok erken olduğunu belirtiyor. Başlığı hakikaten takıp işletim sisteminin son hâlini görmeden kesin bir yorum yapmak mümkün değil. Fakat görüntülerden, kullanıcıların alıştıktan sonra güzeline gidebilecek bir işletim sistemi olabileceğini görebiliyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Apple Vision Pro’nun Nasıl Bir Arayüze Sahip Olacağını Gösteren Görüntüler Gelmeye Başladı [Video]

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!