Apple M2 Ultra için resmi sonuçlar paylaşıldı: M2 Max’i ikiye katlıyor

featured
WWDC 2023 aktifliği kapsamında M2 işlemci ailesinin en güçlü ve son üyesi M2 Ultra‘yı duyuran Apple, kullanıcılarda büyük bir heyecan yaratmayı başardı. O denli ki M2 Ultra işlemciye sahip Mac Pro ve Mac Studio, aktiflikte en çok dikkat çeken aygıtlar ortasındaydı. Bu bağlamda heyecanlı bekleyiş sürerken, M2 Ultra’lı Mac Studio modelinden resmi incelemeler gelmeye başladı. 

M2 Ultra, M2 Max’e karşı neler sunuyor?

Bilmeyenler için Apple’ın ultra füzyon mimarisini temel alan M2 Ultra, iki M2 Max yongasını bir ortaya getiriyor. Bu noktada 134 milyar transistör24 CPU ve 76 GPU çekirdeği içeren işlemcinin, CPU ve GPU tabanlı vazifelerde sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 30’luk performans iyileştirmelerine sahip olduğu tabir edildi. Pekala M2 Ultra’dan güç alan Mac Studio, Cinebench R23, Rise Of The Tomb Raider ve Final Cut Pro’da neler sunuyor? İşte sonuçlar.

Birinci olarak Cinebench R23 testlerinde M2 Ultra, M2 Max’in performansını yüzde 95 oranında geride bırakmayı başarıyor. Üstteki manzaraya baktığımızda ise M2 Ultra’nın M2 Max’in 14,701 puanına kıyasla 28,730’luk bir skora ulaştığını görüyoruz. M1 Ultra, M2 Pro ve M2 ise tıpkı kıyaslamada sırasıyla 24,050, 14,753 ve 8,914 skora sahip.

Final Cut Pro ve Rise of the Tomb Raider

Diğer tarafta GFXBench sonuçlarında ise daha farklı bir senaryo bizleri bekliyor. Birtakım testlerde M2 Ultra, neredeyse iki kat performans artışı gösterirken ,başka bir kıyaslamada selefinin yüzde 18 oranında gerisinde kalıyor. Lakin buradaki şaşırtan nokta, GPU’ya bağlı başka tüm testlerde, M2 Max ile M2 Ultra ortasında iki katlık bir fark yaşanması.

Rise of the Tomb Raider’da ise, M2 Ultra’nın büyük bir performans artışı sunmadığını görüyoruz. 2K çözünürlük ve orta ayarlarda test edilen oyunda, sırf yüzde 12’lik bir sıçrama kelam konusu. Fakat bu skorun, CPU darboğazı ile alakalı olduğu düşünülüyor. Bildiğiniz üzere M2 Ultra, 76 GPU çekirdeğine sahip. Bu durum, en azından eski oyunlarda tüm çekirdeklerin etkin olarak kullanılmamasına neden olabilir.

Son olarak Final Cut Pro sürece testlerinde M2 Ultra, 15 dakikalık 4K çözünürlüğünde bir görüntüyü selefinden tam 1 dakika ileride 4 dakikada tamamladı. Bu sonucun biraz hayal kırıklığı yarattığını belirtmemiz gerek. Niketim öbür testlerde gördüğümüz iki katlık artış burada kelam konusu değil. Ancak dışa aktarma testlerinde M2 Ultra, M2 Max’in 12 dakika 30 saniyelik skoruna kıyasla, 8 dakikalık etkileyici bir sonuç sergiliyor.

Paylaşılan bilgilerin ışığında, M2 Ultra’nın Apple’ın vaatlerini büyük oranda yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Makul senaryolardaki küçük aksaklıklara rağmen birçok testte M2 Max’in performansını ikiye katlamayı başarıyor. Pekala sizler bu hususta neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Donanimhaber

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Apple M2 Ultra için resmi sonuçlar paylaşıldı: M2 Max’i ikiye katlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!