Apple Çin’in baskısı karşısında geri adım attı, şimdi Amerika düşünsün

featured

Bu atak, dijital irtibat platformlarına yönelik artan düzenlemelerin bir kesimi olarak görülüyor. Şirket, kullanıcıların güvenliğini ve yasal yükümlülüklerini önceliklendirerek hareket ettiğini belirtti. Apple, etkilenen kullanıcılara yönelik olarak hangi adımların atılacağına dair daha fazla bilgi vermek üzere ilerleyen günlerde bir açıklama yapmayı planlıyor. Bu gelişme, küresel teknoloji şirketlerinin lokal maddelere ahenk sağlama gayretlerini ve Çin pazarındaki zorlukları bir defa daha gündeme getirmiş oldu.

Apple, WhatsApp ve Threads uygulamalarını Çin’deki App Store’dan kaldırdı. Wall Street Journal ve The New York Times’a nazaran, şirket, Çin’in internet düzenleyicisi olan Siberuzay Yönetimi’nin ulusal güvenlik telaşları üzerine aldığı bu kararı uygulamak zorunda kaldı. Apple, dünya genelinde faaliyet gösterdiği ülkelerin maddelerine uymak zorunda olduğunu, hatta bazen katılmadığı durumlarda bile bu kanunlara uymak zorunda olduğunu belirtti.

Apple Çin’in baskısı karşısında geri adım attı, artık Amerika düşünsün

Çin’deki Büyük Güvenlik Duvarı, ülkede birçok yabancı uygulama ve teknolojiyi engelliyor ve lokal kullanıcılar, bu çeşit uygulamalara erişmek istediklerinde ekseriyetle VPN kullanıyor. Meta’nın Facebook ve Instagram üzere uygulamaları da engellenmiş durumda, fakat WhatsApp ve Threads şimdiye kadar indirilmeye açıktı. Çin düzenleyicisinin bu kararı, ABD Senatosu’nun TikTok’u yasaklayabilecek bir tasarıyı oylamaya hazırlanmasından kısa bir müddet evvel geldi. Çin Siberuzay Yönetimi’nin, uygulamaların ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturduğuna dair münasebeti, Amerikan yasa koyucularının TikTok’u engelleme argümanlarıyla benzerlik gösteriyor.

Mevcut tasarıya nazaran, ByteDance‘e TikTok’u bir yıl içinde devretmesi için mühlet veriliyor, aksi takdirde uygulama app store’lardan yasaklanacak. Tasarının, Ukrayna ve İsrail’e yardımı da içeren bir paketin kesimi olarak Temsilciler Meclisi tarafından geçmesi bekleniyor. Lider Joe Biden daha evvel paketi desteklediğini ve maddeleri çabucak imzalayacağını söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Apple Çin’in baskısı karşısında geri adım attı, şimdi Amerika düşünsün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!