Amazon, reklamlara rekor büyüklükte para harcadı: İşte dudak uçuklatan ölçü

featured
2022 yılı tüm dev firmalar ve bilhassa “Big Tech” için satışların, gelirlerin ve kıymetlerin düştüğü bir yıl oldu. Öte yandan objektifleri Amazon’a çevirdiğimizde ise firmanın inanılmaz bir reklam harcaması yaptığını görüyoruz. Bu temelinde enteresan bir durum çünkü Amazon, bundan yıllar evvel reklamlara pek sıcak bakmıyordu. O denli ki, 2009’da Jeff Bezos; “Reklam, dikkat cazibeli olmayan bir esere sahip olmak için ödediğiniz bedeldir” tabirlerini kullanmıştı. Geride bıraktığımız 2022 yılında ise Amazon, dünyanın en büyük reklam vereni oldu.

Amazon, reklam harcamalarında rekor kırdı

Amazon 2022 yılında dünya çapındaki reklam ve tanıtım harcamalarını yüzde 22 artırarak 20,6 milyar dolara yükseltti. Firma, 2020 yılında 10,9 milyar dolar harcamıştı. Bu alanda yıllık harcama rekorunu kıran Amazon, ortalama olarak 365 günün her birinde 56 milyon dolar harcadı. Firmanın 2022 yılındaki reklam harcamaları global reklam harcamalarının yüzde 2’sini oluşturdu. İsim Age Datacenter’a nazaran Amazon, 1995 yılında faaliyete geçtiğinden bu yana reklam ve tanıtıma 95 milyar dolar ayırdı ve 2,7 trilyon dolar net satış gerçekleştirdi. Amazon’un reklam ve tanıtım harcamalarının ve net satışlarının yarısından biraz fazlası son üç yılda gerçekleşti.

 

Bununla birlikte Amazon; Alibaba, L’Oreal, P&G, Samsung, LVMH, Nestle ve Alphabet (Google) üzere en büyük reklamverenlerin önünde yer alıyor. Amazon’un reklam harcamaları Google’ın iki katından fazla. Temelinde Amazon’un reklam harcamalarının büyüklüğü bir yandan da mantıklı denebilir. Çünkü firma eskisi üzere bir “online kitapçı” yahut perakendeci değil; bütünüyle bir medya ve teknoloji devi. Amazon’un bünyesi altında Twitch, Prime Görüntü, Alexa, AWS, Fire ve Kindle üzere markalar bulunuyor.

Örneğin Amazon, 2022 yılında Scarlett Johanson’lı bir Superbowl reklamına 26 milyon dolar ayırdı. Bu Superbowl tarihinin en kıymetli reklamı manasına geliyor. Amazon, Twitter reklamlarına 100 milyon dolar harcayarak Twitter’ın en büyük reklamverenleri ortasında bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak Amazon, reklamlara 20,6 milyar dolar harcama yaparken birebir vakitte 38 milyar dolarlık da reklam geliri elde etti.

Donanimhaber

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amazon, reklamlara rekor büyüklükte para harcadı: İşte dudak uçuklatan ölçü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!