Akıllı Telefonlardan Eski Model Cep Telefonlarına Dönüş

featured

Giderek daha fazla Amerikalı, akıllı telefonlarından vazgeçerek eski model cep telefonlarına geri dönüş yapıyor. DailyMail.com’un yaptığı bir araştırmaya göre, geçtiğimiz yıl ABD’de 2,8 milyon adet eski model “akılsız” telefon satıldı ve insanlar, bu değişiklik sonrasında günlük hayatlarında kendilerini daha sakin ve daha aktif hissettiklerini belirtiyor.

Bazı katılımcılar, bu dönüşün başlangıçta pratik olmadığını düşündüklerini ancak sonradan “özgürleştirici” olduğunu keşfettiklerini paylaştı. Bir kişi, akıllı telefonuyla bütün bir günü nasıl geçirdiğini hatırlamadığını ve cihazının kendisini adeta “zombi moduna” soktuğunu ifade ederken; başka bir katılımcı, akıllı telefonuyla sürekli olarak e-postalarını ve sosyal medya hesaplarını kontrol etme zorunluluğu hissettiğini ve eski model telefonuna geçiş yaparak bu baskıdan kurtulmanın rahatlatıcı olduğunu vurguladı.

Eski model telefonlara geçen kişiler, akıllı telefonlarından vazgeçmeye karar verme noktasında genellikle bir kitapla karşılaşmalarının veya günlerinin büyük bir kısmını telefona bakarak geçirme alışkanlıklarının farkına varmalarının etkili olduğunu dile getiriyor. Hatta bazıları, akıllı telefon bağımlılıklarından kurtulmaya destek olmak amacıyla telefonlarında bulunan uygulamaları kilitleyen Unpluq gibi ürünler geliştirmeyi tercih ediyor.

Dumbwireless gibi firmalar, basit cihazlarını bağımlı akıllı telefon kullanıcılarına sunarken; giderek artan sayıda akıllı telefon karşıtı kuruluş, özellikle çocuklar arasında yaygınlaşan telefon bağımlılığını engellemeye çalışıyor. Aktivistler ise, akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte 2010 ile 2019 yılları arasında yüzde 50’den fazla artan depresyon ve anksiyete oranları arasında bir ilişki olduğuna dikkat çekiyor.

Akıllı telefonlarından vazgeçen insanlar, artık alışveriş veya sosyal medya uygulamalarına giriş yapmak yerine çevrelerindeki insanlarla iletişime geçtiklerini ve yaşadıklarını çok daha derinden hissettiklerini belirtiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akıllı Telefonlardan Eski Model Cep Telefonlarına Dönüş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!