Ahtapotlar hakkında bir acayip keşif daha: Kendi kentlerini kuruyorlar

featured

Ahtapotlar son derece zeki canlılardır. Hatta o kadar zekalıdırlar ki, birtakım bireyler ahtapotların uzaylı olduğuna bile inanıyor. Ve artık bu merak uyandıran yaratıklar şaşırtan bir şey daha yaptı: Doğu Avustralya kıyılarında bütün ahtapot kentleri inşa ettiler.

Bu kentler yalnızca yaratılışları nedeniyle değil, tıpkı vakitte ahtapotlar hakkında bildiklerimizi değiştirme biçimleriyle de şaşırtan görünüyor. Öncelikle, daha evvelce bu dokunaçlı yaratıkların yalnız yaşadıklarına inanılıyordu ve hatta birinci defa karşılaşan iki ahtapottan bahsederken çiftleşecekleri mi yoksa oburunu yemeye mi çalışacağına dair latifeler yapılıyordu.

Ancak bilim insanları, bu yeni keşifle, ahtapotların sırf kendi küçük kentlerini inşa edebildiğini değil, aynı vakitte muhtemelen okyanusta kümeleşmeye da yatkın olduklarını buldular. Keşfi yapan araştırmacılar, ahtapotların küçük kentlerini inşa etmek için kaya çıkıntılarını ve kabuk yığınlarını kullandıklarını söylüyor.

Ahtapotlar, kentlerini kabuk yığınlarını kullanarak şekillendiriyor. Araştırmacılar, bu iki alandaki deniz tabanının çıkıntılarının ve öteki özelliklerinin büyük olasılıkla bu ahtapot kentlerini mümkün kılan şey olduğunu söylüyorlar. Birinci alan, 2009 yılında Avustralya’nın doğu kıyısındaki bir bölge olan Jervis Körfezi’nde gözlemlendi. Bu alan, 2009 tarihli bir makalede açıklandı.

Keşfi yapan bilim insanları bu alana Octopolis ismini verdiler ve bu yerle etkileşime giren en az 16 farklı hayvanın olduğunu buldular. Daha sonra, yalnızca birkaç yüz metre ötede, Octlantis olarak adlandırılan öbür bir yer keşfedildi. Bu bölgede toplam 13 dolu ahtapot ini görüldü ve o sırada boş olan on tane daha bulundu.

Araştırmacılar, imaj kaydı yapmak için GoPro kameralarını kullanarak ahtapot kentlerine daldılar. Bir gün çekim yaparken yaklaşık 10 saatlik manzara kaydettiler ve bölge sakinlerinin birbirleriyle etkileşimini izlediler. Bu son derece merak uyandırıcı keşif, okyanusları yuva olarak gören yaban hayatı hakkında ne kadar az şey bildiğimizi göstermeye yardımcı oluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ahtapotlar hakkında bir acayip keşif daha: Kendi kentlerini kuruyorlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!